Prejsť na hlávný obsah
24 nov 2018

Deň boja proti násiliu na ženách: Už samotné manželstvo detí je prejavom násilia

Posledná novembrová nedeľa sa nesie v znamení žien. V znamení všetkých žien, na ktorých je páchané násilie, ktoré sú fyzicky, psychicky či sexuálne zneužívané a ktorých hlas nepočuť kvôli ich rodu.

25. november nám pripomína, že každá tretia žena či dievča zažijú v živote fyzické alebo sexuálne násilie, a to najčastejšie od vlastného partnera. Len 52% vydatých žien robí slobodné rozhodnutia o svojich sexuálnych vzťahoch. Takmer 750 miliónov žien a dievčat na svete bolo vydatých pred dosiahnutím osemnásteho roku života.

25. november je medzinárodným dňom boja proti násiliu na ženách. Rozhodli sme sa preto, že vám priblížime, ako prebieha náš vlastný boj proti násiliu páchanému na ženách.

Opakujúca sa nočná mora

Toto sú príbehy Sherine a Amal, ale mohli by to rovnako byť príbehy Sary, Fatimy, Aishe či ďalších tisícok dievčat, ktoré si so sebou nesú totožný osud. Sú to príbehy dievčat, ktorým bolo ukradnuté detstvo, no ktoré sa nevzdávajú a bojujú za budúcnosť. Pre seba, ale aj ostatné mladé dievčatá.

Sherine chcela byť lekárkou. Mnoho detí túži po medicínskej kariére, no jej sen vznikol v dôsledku všetkého násilia, ktorému bola ako dieťa svedkom v Sýrii. Krátko po tom, ako Sherine a jej rodina utiekli z vojnou zmietanej Sýrie a dorazili do Libanonu, dostala od svojej matky otázku, čo si myslí o svadbe. Objavil sa totiž potenciálny manžel.

Trinásťročná Sherine, neuvedomujúc si význam manželstva, ponuku prijala a vydala sa za dvadsaťpäťročného muža, ktorého sotva poznala. Predstava, ktorú Sherine mala o manželstvách, založená na detských hrách v uliciach Libanonu, však veľmi skoro narazila na realitu. Možnosť chodiť do školy či tráviť čas s rodinou a kamarátmi bola nahradená domácimi prácami a násilím.

Manželstvo dáva rodičom pocit, že ich dcéry budú zabezpečené.

Ako žiadne trinásťročné dievča, ani Sherine nebola pripravená viesť domácnosť a napĺňať predstavy svojho manžela. To vyúsťovalo do jeho neprimeraného hnevu a následných bitiek. Keď sa Sherine snažila hľadať pomoc u svojej rodiny, jediná odpoveď, ktorú dostala, bolo: „Vydrž, žiadne manželstvo nie je na začiatku dokonalé.“ A tak sa Sherine snažila byť trpezlivá, v detskej viere, že sa všetko časom zlepší.

Čas ale plynul a manželovo násilie sa neustále stupňovalo. Sherine sa nakoniec podarilo presvedčiť svoju rodinu, že rozvod je nutný. Jej nočná mora sa skončila, no Sherine nechce dopustiť, aby ju prežívali ďalšie a ďalšie mladé dievčatá. Začala medzi mladými dievčatami pracovať na šírení vedomostí o skutočnom manželstve, ktoré nie je založené na sile, moci a detskej nevedomosti.

Rozvody obklopuje stigma

Amal je osemnásťročná mladá žena žijúca v tábore v severnom Libanone, len pár kilometrov od sýrskych hraníc. Napriek mladému veku si už prešla manželstvom, aj následným rozvodom. Vojna, chudoba a neistá životná situácia nútia mnohé rodiny vydávať svoje dcéry vo veľmi mladom veku.

Amal prišla o otca už na začiatku vojny. Manželstvo dáva rodičom pocit, že ich dcéry budú zabezpečené. Aj Amalina matka, napriek tomu, že ju podporovala v učení a záľubách, ponúkla svojej štrnásťročnej dcére manželstvo. Rozhodnutie nechala na nej. Amal cítila, že je na svadbu ešte príliš skoro a trikrát ponuku svojho záujemcu odmietla. Po silnom spoločenskom tlaku sa však nakoniec rozhodla vydať. Jej manželstvo trvalo dva mesiace.

Dievčatá navštevujú naše kurzy v Akkare pod vedením vyškolených učiteliek a dobrovoľníčiek. Foto: R&R

Amal varila a starala sa o domácnosť, ktorú tvoril len malý stan v tábore pri ceste. V nezrelom a primladom manželstve chýbala láska a dôvera a Amal sa po dvoch rokoch vrátila k svojej rodine a požiadala o rozvod. Po rozvode ale upadla do depresií a päť mesiacov nevychádzala z domu. Čelila totiž silnej stigme, ktorej sú rozvedené dievčatá vystavované.

S podporou svojej matky sa neskôr Amal začala opäť vzdelávať. Spolu s novými vedomosťami v účtovníctve a manažmente získala naspäť aj svoje sebavedomie. Momentálne pôsobí ako dobrovoľníčka a dievčatám pomáha objavovať svoje skryté talenty, záľuby a plniť si sny.

Manželstvo detí je samo o sebe násilím

Vojna ovplyvňuje životy ľudí vo všetkých smeroch. Prinútení opúšťať svoje rodiny, majetky a krajinu, rodičia strácajú možnosť zabezpečiť svoje deti tak, ako by chceli. Práve tu sa pre dievčatá a ich rodiny stáva manželstvo jediným prísľubom bezpečnosti a akej-takej ekonomickej stability.

Rozhodnutie o manželstve je zvyčajne na rodičoch alebo starých rodičoch. Tí si mnohokrát neuvedomujú, že ich štrnásťročná dcéra ešte nie je dospelá a svojím rozhodnutím ju oberajú o detstvo. Vo veľa prípadoch chcú rodičia v Libanone svojim dcéram skorým manželstvom pomôcť, zaistiť im budúcnosť, neuvedomujúc si pri tom, že ich dcéry by mali dostať možnosť rozhodnúť sa a ak ju aj dostanú, mali by ju robiť v dospelosti, nie v detskom veku.

Kvôli skorým manželstvám je dievčatám často odopieraná možnosť vzdelávať sa.

Na deti, ktorých životy boli ešte včera definované chodením do školy a hrou, zrazu padá ťažoba zajtrajška charakterizovaná zodpovednosťou, prácou v domácnosti a ukradnutou slobodou. Prinútené vymeniť vzdelávanie sa za manželstvo a nepochopenie, tieto dievčatá často končia odseknuté od rodín a priateľov, zavreté v tmavých miestnostiach s obmedzeným vychádzaním.

Podľa psychologičky Aishe zo vzdelávacieho centra pre sýrskych utečencov, dievčatá v mladom veku ešte nie sú pripravené niesť následky manželstva, ako rozvod, potrat či násilie. Vo veľkom množstve z týchto tisícok príbehov je dôvodom rozvodu násilie. Je však dôležité, aby sme si uvedomili, že samotné manželstvo v priskorom veku je už prejavom násilia a nedá sa ospravedlniť tým, že dievčatá majú v niektorých prípadoch nakoniec dobrého manžela.

Proti detským manželstvám bojujeme vzdelaním

Človek v ohrození sa v Libanone snaží prostredníctvom svojho projektu zvyšovať vedomosť dievčat o svojich ekonomických možnostiach a právach, a tak bojovať proti detským manželstvám, ale aj násiliu páchanému na ženách.

V hlavnom meste Bejrút a v meste Akkar ponúkame vzdelanie mladým dievčatám z komunít sýrskych utečencov. Práve ony sú kvôli svojej nevýhodnej pozícii v spoločnosti obzvlášť zraniteľnou skupinou. Dievčatá majú vďaka našim partnerským organizáciám a tiež našim pracovníkom možnosť vzdelávať sa v jazykoch, v písaní a čítaní či v ručných prácach. S cieľom rozširovať možnosti sebarealizácie dievčat a žien ponúka Človek v ohrození aj výtvarné a kozmetické kurzy.

Dievčatá majú vďaka našim pracovníkom možnosť vzdelávať sa v jazykoch, v písaní a čítaní či v ručných prácach. Foto: R&R

Vzhľadom na to, že množstvo dievčat aj žien trpí dôsledkami skorého a často nedobrovoľného manželstva, majú v Bejrúte k dispozícii aj naše psychologické poradenstvo. To zároveň slúži aj na prevenciu a šírenie osvety o detských manželstvách.

Práve kvôli skorým manželstvám je dievčatám často odopieraná možnosť vzdelávať sa, a preto Človek v ohrození v oboch mestách udržiava dlhodobý kontakt s komunitami a snaží sa zvýšiť povedomie o možnostiach vzdelávania a lepšieho života. V prípade potreby tiež sprostredkujeme ženám a dievčatám kontakt s ostatnými špecializovanými organizáciami a inštitúciami, ktoré im vedia ponúknuť priamu pomoc.

Projekty Človeka v ohrození v Libanone sú podporované zo zdrojov SlovakAid.

Viac informácií o Medzinárodnom dni boja proti násiliu na ženách nájdete tu.

Vďaka našej partnerskej belgickej organizácii SB OverSeas môžeme pokračovať v tomto boji. Príbeh Sherine, ktorý odhalila práve táto organizácia, nie je ani zďaleka jediný. Ďalšie príbehy dievčat z Libanonu, ktoré spracovala do formy komiksu, si môžete prečítať tu

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet