Prejsť na hlávný obsah
09 okt 2020

Darujme spolu teplo pre starkých na východe Ukrajiny

Starí ľudia na východe Ukrajiny sa s koncom leta obávajú zimy. Na palivo na kúrenie im nezostávajú peniaze, a tak sú odkázaní na pomoc humanitárnych organizácií.

Popri vojnovej línii na východe Ukrajiny sa nachádzajú desiatky malých dedín, v ktorých žijú starí ľudia. Mnohí z nich nemohli opustiť svoje domovy a vojna ich pripravila o príbuzných či dôstojné životné podmienky. Na stenách ich domčekov vidno diery po ostreľovaní a niektorí dodnes počujú streľbu bližšie, než by chceli.

Ich jediným zdrojom príjmu sú malé dôchodky, ktoré sa pohybujú od 50 do 110 eur. Tie „vyššie“ dôchodky sú vzácne a dostávajú ich len tí, ktorí mali skutočne dobré zamestnanie. Ani s takou sumou však nemôžu dôstojne vyžiť.

Mesačný dôchodok niektorým nestačí ani na mesiac tepla

Zima sa blíži a starkí sa jej obávajú. Domčeky väčšinou nemajú ústredné kúrenie a radiátory, ale iba piecku v kuchyni, ktorá im zohrieva izbu. V zime si kúria najmä uhlím alebo drevom v malých pieckach.

Mnohí však nemajú dosť peňazí na palivo. „S dôchodkom 50 eur mesačne nemajú často ani na potraviny, vodu či lieky, nieto ešte na zásoby uhlia či dreva,“ vysvetľuje naša koordinátorka humanitárnej pomoci Veronika Filipek, ktorá je práve teraz na Ukrajine.

Jedna tona drevených brikiet stojí 150 eur. Na prežitie zimy potrebujú starkí minimálne 2 tony. Tí, ktorí žijú sami a ich jediným zdrojom príjmu je biedny dôchodok, si to nemôžu dovoliť.

„V domoch je už teraz v septembri veľmi chladno a vlhko. Keďže nemajú ústredné kúrenie, domy sú navlhnuté a preniká do nich chlad,“ hovorí Veronika Filipek.

Seniori zimu ledva prežívajú, chorľavejú, pália konáriky a všetko, čo sa dá, či idú k susedom, aby sa aspoň na pár hodín ohriali. Humanitárne organizácie im preto už niekoľko rokov pomáhajú, aby v zime nezamrzli.

Chceme pomôcť viac seniorom

 „To je taká podpora a pomoc, že to neviem vysloviť. Veľké, veľké ďakujem všetkým. Nebojím sa teraz zakúriť, zahriať a že by som v zime zamrzla,“ hovorí Ekaterina Pavlovna, 73-ročná dôchodkyňa z dedinky Novhorodske.

Ekaterine a ďalším starým ľuďom z dediny, ktorí potrebujú pomoc, sme už odovzdali 12 ton drevených brikiet na kúrenie. Rozhodovali sme sa medzi uhlím a drevom, no drevo vyhralo ako šetrnejšia možnosť voči životnému prostrediu.

Drevené brikety sa vyrábajú priamo na východe Ukrajiny, z miestneho dreva. Ich nákupom preto podporujeme aj miestnu výrobu a ekonomiku.

Potreba v tejto oblasti je oveľa väčšia, ako dokážeme sami pomôcť. Ak chcete spolu s nami pomôcť seniorom na východe Ukrajiny a darovať im teplo do ich domovov, môžete tak urobiť TU.

Na Ukrajine môžeme pomáhať vďaka podpore SlovakAid. Viac o tom, ako pomáhame na Ukrajine, si môžete prečítať TU a TU.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie