Čo robiť, keď opadne voda
Po opadnutí vody je najväčšie nebezpečenstvo zažehnané, no nepríjemnosti zďaleka nekončia. Pre množstvo ľudí začína ťažké obdobie, kedy sa vracajú do zničených domovov, odstraňujú škody a zachraňujú, čo sa dá.
Domov sa vracajte, až keď to úrady povolia
Čakajte na oficiálne povolenie úradov, ktoré potvrdia, že návrat do zaplavenej oblasti je bezpečný. Po odplavení vody môže byť oblasť naďalej nebezpečná kvôli nestabilným štruktúram a kontaminácii.
Prvý pohľad môže byť náročný
Návrat domov môže spôsobiť šok a silné emócie. Je mimoriadne náročné vrátiť sa do zničených priestorov, o ktoré ste sa každodenne starali, poskytovali vám komfort a bezpečie. Vedzte, že situácia nemusí byť taká katastrofická, ako sa na prvý pohľad zdá a všetko sa dá nejakým spôsobom riešiť.
Skontrolujte dom
Skontrolujte, či dom nemá poškodené štruktúry, elektrické vedenie, plyn alebo vodovod. Ak si nie ste istý, privolajte odborníka. Vyhýbajte sa kontaminovanej vode, môže byť znečistená splaškami, chemikáliami a inými nebezpečnými látkami.
Vysušenie a dezinfekcia
Zaplavené miestnosti treba čo najskôr vysušiť, aby sa predišlo plesniam. Z miestností odčerpajte vodu, odstráňte nečistoty, naplaveniny a nánosy bahna. Vyvetrajte s pomocou prievanu a ventilátorov. Je potrebné vysušiť a dezinfikovať všetko, čo prišlo do kontaktu s vodou. K vysušovaniu je možné použiť technické prostriedky, tzn. vysúšače, ktoré sa dajú zapožičať od hasičov alebo humanitárnych organizácií.
Dajte si pozor na neodborné zásahy pri elektronike a spotrebičoch, ktoré boli zasiahnuté vodou a radšej sa obráťte na odborníka alebo servisnú službu. Zasiahnuté oblečenie je potrebné očistiť, dezinfikovať a vyprať.
V okolí obydlia je nutné zabezpečiť trvalé a dôkladné odvodňovanie. Odstráňte kaly a odpad z odkvapov a odpadových rúr, vykonajte kontrolu komína. Nepoužívajte vodu z vlastnej studne, pokiaľ nie je urobená sanácia a rozbor s uspokojivým výsledkom! Preveďte dezinfekciu odpadových sifónov a žumpy.
Zaplavené potraviny nejedzte
Nejedzte poľnohospodárske plodiny a potraviny zaplavené vodou. Výnimkou sú hermeticky uzavreté potraviny v skle a plechu (konzervy), obaly však treba pred použitím dôkladne očistiť a dezinfikovať. Ak si všimnete akékoľvek poškodenie obalu, alebo ak sa dnu dostala voda, potraviny nekonzumujte. Ovocie na stromoch a kríkoch, ak neprišlo do kontaktu s naplavenou vodou, je možné konzumovať len po dôkladnom umytí pitnou vodou. Chladené potraviny, ktoré boli ponechané nad teplotu 6°C dlhšie ako 4 hodiny je potrebné vyhodiť. Mrazené potraviny, ktoré rozmrzli a boli tak ponechané viac než 2 hodiny taktiež vyhoďte.
Dbajte na vlastné zdravie
Záplavová voda môže byť kontaminovaná splaškami, uhynutými zvieratami, chemikáliami a ďalšími nebezpečnými látkami. Pri práci používajte ochranné prostriedky – gumené rukavice, nepremokavé topánky, prípadne respirátor. Rizikom môže byť aj malé zranenie ako škrabnutie alebo porezanie. Pravidelne si umývajte ruky pitnou vodou a mydlom, na osušenie používajte jednorazové papierové obrúsky. Infekčné ochorenia sú rizikové aj pre domácich miláčikov a hospodárske zvieratá. Akúkoľvek zmenu zdravotného stavu (zvyšená teplota, zvracanie, hnačka, bolesti, kŕče, vyrážka) nepodceňujte a konzultujte s lekárom.
Nahláste škody poisťovni a požiadajte o dotáciu od štátu
Ak dôjde k poškodeniu majetku, čo najskôr kontaktujte poisťovňu. Škodu možno nahlásiť online, cez web poisťovne, telefonicky alebo cez obchodníka, ktorý poistenie uzatvoril. Systém následne automaticky upozorní klienta na ďalšie kroky. Rozsah škody je potrebné vždy zdokumentovať fotkami a až po ich zhotovení začať s odstraňovaním následkov. V opačnom prípade hrozí, že poisťovňa nemusí preplatiť všetky náklady. Možná je aj komunikácia poštou. V takom prípade je potrebné zaslať správu o škode, v ktorej sa uvedie zoznam poškodených vecí a ich hodnota, spolu s číslom poistnej zmluvy.
O dotáciu na podporu humanitárnej pomoci môžete požiadať Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny na tomto linku.
Infolinka Človeka v ohrození
Viac informácií o aktuálnej situácii a návody pomoci môžete získať aj na infolinke Človeka v ohrození +421 800 601 821. Linka je dostupná počas pracovných dní od 9:00 do 17:00.
Zmierňovať následky škôd a pomôcť obetiam povodní môžete aj prostredníctvom zbierky.