Prejsť na hlávný obsah
06 feb 2017

Ľuďom na úteku sme priniesli teplé oblečenie

Stovky kusov teplého oblečenia v týchto dňoch distribuujeme utečencom na gréckom ostrove Lesbos. V utečeneckých táboroch aj mimo nich stále ostávajú tisícky ľudí a ich životné podmienky sa vplyvom mrazov, ktoré v januári zasiahli Európu, rapídne zhoršili. Viaceré úmrtia, ku ktorým nedávno došlo v tábore Moria, mali byť spôsobené práve hypotermiou.

Greece, Lesvos, Mytilini, 2017 Refugees and migrants on the island of Lebos. foto Piet den Blanken © Piet den Blanken piet@denblanken.com www.denblanken.com

„Situáciu v utečeneckých táboroch ešte vždy do veľkej miery ovplyvňuje zimné počasie. Na ostrove už síce nie je sneh, ale počasie je stále chladné a v noci teploty ešte nedávno klesali k nule. Tábory na to pritom nie sú prispôsobené, mnoho ľudí v nich stále žije iba v stanoch,“ vysvetľuje Monika Svetlíková, projektová koordinátorka Človeka v ohrození, ktorá sa nedávno z ostrova vrátila.

Vďaka prebiehajúcej verejnej zbierke a darom Slovákov tak v spolupráci s ostatnými organizáciami a dobrovoľníkmi na ostrove distribuujeme vetrovky, termoprádlo či tzv. zimné balíčky, ktoré obsahujú teplé ponožky, rukavice i čiapky. Miestna vláda a humanitárne organizácie sa tiež snažia riešiť situáciu premiestňovaním ľudí do náhradného ubytovania na ostrove, do miestnych hotelov či na nepoužívanú vojenskú loď, aby utečencov pred zimou ochránili.

„Za posledný mesiac došlo v utečeneckom tábore Moria k viacerým úmrtiam. Oficiálne príčiny nie sú známe, ale mnohé z nich mali byť spôsobené podchladením alebo aj otravou. Ľudia sa totiž snažia bojovať s chladom a na vlastnú päsť si inštalovať plynové vyhrievacie telesá,“ priblížila Monika.

DSC_0176 DSC_0165

DSC_0046 DSC_0203

Oba oficiálne tábory na ostrove, Moria a Kara Tepe, sú naplnené nad svoju kapacitu, pričom v Morii tento fakt výrazne prispieva ku kritickej situácii. V tábore sa v januári nachádzalo asi 5000 ľudí. Okrem zimy a zlých životných podmienok sú tiež ľudia frustrovaní dlhým čakaním na to, čo s nimi bude a aký osud ich čaká. V posledných dňoch rodiny, maloletých bez sprievodu a ďalších zraniteľných previezli do alternatívneho ubytovania na ostrove, aby sa tak eliminovalo preplnenie tábora a z toho vyplývajúca napätá situácia.

DSC_0233 DSC_0237

Človek v ohrození monitoruje situáciu na Lesbose od februára minulého roku, kedy sme začali zabezpečovať bezpečné pristávanie člnov na ostrove. Odstraňovali sa hlavne záchranné vesty zo skalnatého pobrežia, ktoré mohli člny s utečencami plaviacimi sa z Turecka do Grécka naviesť na útesy. V súčasnosti už na Lesbos neprichádzajú masívne utečenecké vlny, do krajiny sa dnes doplaví v priemere 40 ľudí denne.

Momentálne pôsobíme v utečeneckých táboroch v okolí Solúna na severe Grécka, kde ľuďom poskytujeme psychosociálnu pomoc a venujeme sa možnostiam vzdelávania pre deti i dospelých.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie