Prejsť na hlávný obsah
27 máj 2015

BOJ O PREŽITIE – hrozivá spoveď o zemetrasení v Nepále

Ku dňu 11.06.2015 je výnos zbierky 47 500. Okrem toho na pomoc Nepálu prispel aj Nadačný fond Kia Motors Slovakia v Nadácii Pontis a to sumou 3 000 eur. Spolu máme 50 500 eur.

Ak chcete pomôcť, pošlite SMS v hodnote 2 eurá s textom DMS Nepal na číslo 877. K dispozícii je tiež účet OZ Človek v ohrození: SK1711000000002621182213. Peniaze vložte alebo pošlite prevodom, do správy pre príjemcu dajte SOS Nepál. ĎAKUJEME.

A tu si prečítajte autentickú skúsenosť so zemetrasením:

Dvoch mladíkov, ktorí nedávno skončili univerzitu, spája hrozivá skúsenosť: prežili obidve zemetrasenia, sú stále v Káthamndu a robia, čo môžu, aby prežili. Tu sú ich svedectvá, ktoré zaznamenala naša spolupracovníčka Monika Švehlová. Autorom fotiek použitých v článku je Robic Upadhayay.

Niroj Gori, 24 z Káthmandu, pracovník reklamnej agentúry a manažér Riderz club:

„24. apríla som bol s mamou a sestrou doma. Presne o 11.56, práve keď sestra schádzala po schodoch, sa začala nečakane a silno triasť zem. Mama, ktoré je veľmi citlivá, hneď povedala, že je to zemetrasenie. Prvý otras bol síce mierny, ale o dve sekundy sa zem začala triasť s veľkou silou. Mamu to úplne vydesilo. Okamžite som pocítil, áno, toto je ono. Toto je zemetrasenie, o ktorom rozprávali špecialisti. Pochopil som, že toto zemetrasenie bude dlhšie, než sme očakávali. Nejako sa mi podarila dostať sa k sestre a spolu s mamou sme vybehli von z domu. Bál som sa, že susedov 5-poschodový dom sa na earthquake2072-0122nás kedykoľvek môže zrútiť. Ulica nebola široká, ale ostali sme v jej strede, medzi domami. Po zemetrasení nasledovali nekonečné otrasy, čo bolo mimoriadne traumatické. Na druhý deň sme čelili ďalšiemu otrasu o sile 6.8 Richterovej stupnice, ktorý definitívne vyhnal ľudí z domov na voľné priestranstvá len s tým, čo mali vo vreckách. Aj moja rodina hľadala útočisko, ktoré sme našli v miestnom kultúrnom dome zo železnou štruktúrou. Zostali sme tam tri dni. Potom sme išli s veľkým strachom do nášho domu. Tisíce ľudí zostali bez domova, milióny prišli o blízkych. Nejako sa nám podarilo pozviechať sa zo šoku a hororu zemetrasenia, no 12.mája prišlo druhé obrovské zemetrasenie. Zotavujúci sa   národ zostal paralyzovaný a totálne zdecimovaný. Neistota celosvetových prognóz vôbecnehovorila v prospech Nepálu.  Ľudia sa znovu ocitli vonku, ďalšie tisíce stratili strechu nad hlavou a prišli o všetko. Výsledkom týchto ťažkých chvíľ bolo 8622 mŕtvych, takmer 17 000 zranených a viac než 400tisíc domov úplne zničených. Medzinárodná pomoc výrazne pomohla krajine. Jediné, čo Nepálčanom zostáva, je myslieť na Boha.“

Robic Upadhayay, 24-ročný fotograf a koordinátor Sattya Media Arts Collective. O druhom zemetrasení, ktoré šokovala Nepál 12. mája, hovorí toto:

earthquake2072-0003„Bol som v Káthmandu, čakal som na kamarátku. Stál som pri zaparkovanej motorke a práve som jej telefonoval, keď sa odrazu začala nekontrolovateľne otriasať zem. Počul som kamarátku v telefóne, ako spanikárila a vrieskala od hrôzy. Horko-ťažko sme sa totiž zotavili z prvého zemetrasenia a teraz toto. Povedal som jej, aby sa upokojila a myslel som si, že to bol iba jeden z otrasov po prvom zemetrasení. Lenže, bolo to druhé obrovské zemetrasenie. Videl som množstvo ľudí bežať po ulici, ktorí zúfalo kričali. Situácia bola skutočne chaotická.“ Na otázku, čo potrebujú ľudia v Nepále teraz najviac, odpovedal:

„Väčšina dedinčanov prišla o svoje domy a monzúnová sezóna sa práve začína. Potrebujú náhradný domov, dočasné ubytovanie, niečo viac než stan, ktorý nestačí. V silnom vytrvalom niekoľkotýždňovom daždi a búrkach je to na útulok málo. Myslím si, že sme prekonali fázu okamžitej pomoci a čo skutočne potrebujeme je sústrediť sa na rehabilitáciu zemetrasením postihnutých území. Potrebovali by sme materiál ako bambus, plechové plásty alebo lokálne dostupné materiály plus kvalifikovaných stavbárov a inžinierov.Earthquake-0632
Stále je nedostatok pohotovostných prenosných nemocníc pre dediny. Pomoc zo zahraničia výrazne pomohla na začiatku po nešťastí pri záchranných prácach. Vďaka nej boli zachránení mnohí zranení a bola im poskytnutá pomoc. Pomoc, ktorá prichádza cez rôzne charitatívne organizácie bola vo veľa prípadoch úspešná, ale objavujú sa problémy a pochybnosti, či je nasmerovaná pre tých, ktorí ju najviac potrebujú, a to kvôli duplicite pomoci a nedostatku transparentnosti. Z tohto dôvodu musí zohrávať vláda štátu ústrednú úlohu, centralizovať poskytnutú pomoc a decentralizovať jej distribúciu. Zahraniční darcovia by mali navzájom spolupracovať, aby sa zjednodušilo poskytnutie priamej pomoci postihnutým oblastiam, a nie súťažiť alebo sa navzájom obviňovať. Nepálska vláda by zároveň mala presne evidovať každé euro, ktoré prišlo zvonku na pomoc obetiam zemetrasení.“

OZ Človek v ohrození pomáha v Nepále v spolupráci s partnerskou českou organizáciou Člověk v tísni. Náš humanitárny tím poskytuje pomoc najmä v dedinách, kde sa oficiálna pomoc pre zničenú infraštruktúru dostane len ťažko. Pomôcť obetiam zemetrasenia môžu Slováci aj poslaním SMS-ky s textom DMS NEPAL na číslo 877. Cena SMS-ky sú 2 eurá. K dispozícii je tiež účet OZ Človek v ohrození: SK1711000000002621182213. Peniaze vložte alebo pošlite prevodom, do správy pre príjemcu dajte SOS Nepál.

Nepál C.

 

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie