Odsudzujeme útoky na civilné obyvateľstvo Gazy
Človek v ohrození dôrazne odsudzuje brutálne útoky na civilné obyvateľstvo, humanitárnych a zdravotníckych pracovníkov, ako aj porušovanie ľudských práv, ku ktorému dochádza v pásme Gazy.
Pri nedeľnom útoku na tábor pre vnútorne vysídlené osoby v blízkosti Rafahu zahynulo najmenej 45 ľudí, prevažne žien a detí. Tento brutálny útok, ktorého obeťami boli nevinní civilisti poukazuje na to, akú daň si táto vojna vyberá už sedem mesiacov. Do tohto tábora prichádzajú ľudia, ktorí pred ňou utekajú a hľadajú bezpečie. Tentokrát v ňom našli svoju smrť.
Strata každého života nás úprimne a ľudsky mrzí, vyjadrujeme našu najhlbšiu úprimnú sústrasť.
Podľa dát OSN prišlo o život viac ako 36 tisíc Palestínčanov, z ktorých viac ako polovicu tvoria ženy a deti. Počet zranených už prekročil hranicu 80 tisíc a ďalšie tisíce sú nezvestné. Až 17 tisíc detí osirelo. Viac než 1,7 milióna ľudí muselo opustiť svoje domovy a dnes žijú v dočasných príbytkoch, táboroch alebo v posledných obývateľných budovách. Toto všetko sa odohralo, a ešte sa odohráva, od októbra na území s približnou rozlohou Bratislavy.
Zásoby a prísun vody či potravín v pásme Gazy sú mizivé a nestačia na naplnenie čo i len zlomku základných potrieb civilného obyvateľstva. To isté platí o množstve humanitárnej pomoci, ktorá sa dostáva cez hranice. Až 80 % seniorov, ktorí majú nejaké zdravotné obtiaže, sa nedostáva potrebných liekov. Hrozí, že obyvatelia pásma Gazy začnú hromadne umierať v dôsledku hladu, smädu a bežných chronických ochorení, s ktorými na Slovensku možno plnohodnotne žiť. Aby sme my, humanitárne organizácie, mohli poskytovať obyvateľstvu toľko potrebnú pomoc, potrebujeme bezpečnostné záruky a nepretržitý prístup k tomuto obyvateľstvu. So všetkou naliehavosťou voláme po naplnení týchto podmienok.
Stovky obetí z radov humanitárnych pracovníkov, zdravotníkov či novinárov sú dôkazom toho, že v pásme Gazy dnes nie je v bezpečí nikto. Vyzývame preto na okamžité zastavenie vojenských operácii a bombardovania, ktorých následkami trpí civilné obyvateľstvo.
Foto: TASR