Prejsť na hlávný obsah
10 okt 2020

Aj vďaka Klubu priateľov sme pomohli stovkám rodín v Bejrúte

V auguste zasiahla Bejrút mohutná explózia, ktorá pripravila o život stovky nevinných ľudí, zničila obytné domy, obchodíky, živobytie, celé štvrte a infraštruktúru vo viacerých častiach Bejrútu. Okamžite po výbuchu sme do krajiny vyslali humanitárnych pracovníkov a začali sme pomáhať.

„Volám sa Stephanie a toto je môj muž. Ste prvá organizácia, ktorá sem, do našej uličky prišla,“ prekvapila svojou bezprostrednosťou našich kolegov mladá žena. Stephanie, jej manžel a tri dcérky žijú v byte, ktorý bol poškodený explóziou, v jednej z bytoviek, kde sme opravovali príbytky.

Kým kolegovia z partnerskej organizácie začali merať poškodené okná a dvere, Stephanie rozpovedala našej humanitárnej pracovníčke Adele svoj príbeh.

Úlomky sa zapichli priamo do steny

„Išla som so synovcom nakúpiť. Manžel pracoval v prístave. Vrátil sa domov z práce 30 minút pred výbuchom. 30 minút. Ďakujem Bohu. Ďakujem každý deň zato, že sme, že žijeme a že sa máme. Že sme prišli len o okná, dvere a muž o prácu,“ spomína na hrozný deň Stephanie.

Mladá žena bola v momente výbuchu vonku na ulici. „Myslela som si, že sú všetci mŕtvi. že všetko na čom mi záleží, už nie je. Nevedela som čo robiť. Myslela som, že nás bombardujú. Keď žiješ v krajine, kde je neustále konflikt, tak si na to zvykneš. Nie je to dobre, ale je to tak.“

Mama troch dievčat bežala domov, kde našla svoju rodinu. „Môj muž bol v kuchyni. Zvyčajne si sadá bližšie k tamtomu oknu,“ ukazuje mi Stephanie na dieru v stene. „Našťastie pri ňom teraz nesedel. Okno vyletelo a zarazilo sa do steny. Dievčatká boli v kúpeľni. Mali sme neuveriteľné šťastie.“

Stena v obývačke je plná črepov z ďalšieho okna. Úlomky sa pri výbuchu zabodli priamo do steny. Našťastie im v ceste nikto nestál.

Pomohli sme stovkám rodín

Stephanie a jej rodina sú jednou z tisícov rodín, ktorých domovy boli počas explózie zničené. Jihad, manžel Stephanie, pokračuje v jej rozprávaní: „Išli sme pomáhať tým, ktorí na tom boli horšie ako my. Pomáhali sme s upratovaním, so všetkým čo bolo treba. Sme strašne radi, že ste k nám dorazili. Ľudia potrebujú okná a dvere a mnohí sú tu na tom veľmi zle.“

Byt tejto rodiny, napriek stopám po nešťastí, hrá všetkými farbami. Stephanie je výtvarníčka, študovala vo Francúzsku. Časť jej rodiny pochádza odtiaľ. Za manželom sa presťahovala keď mala 24 rokov. Vzali sa a nechceli žiť oddelene. „Milujeme sa,“ usmieva sa na muža.

Stephanie s rodinou, pár mesiacov pred výbuchom.

Do Bejrútu sme hneď po nešťastí vyslali terénnych pracovníkov a aj vďaka našim pravidelným darcom sme mohli začať hneď pomáhať. Vyčlenili sme 10,000 eur z Klubu priateľov, spojili sme sily s našou sesterskou organizáciou Člověk v tísni a spoločne s miestnymi partnerskými organizáciami sme:

Vďaka Klubu priateľov môžeme okamžite reagovať na nešťastné udalosti a pomáhať ľuďom v núdzi, či ohrození života. Pridajte sa k nám a staňte sa aj vy priateľmi ľudí, ako sú Stephanie a jej rodina.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet