Prejsť na hlávný obsah
14 feb 2023

7 vecí, ktoré by ste mali vedieť o zemetrasení v Sýrii a Turecku

Po zemetrasení v Turecku a Sýrii
Zdroj: Člověk v Tísni

Po zemetrasení, ktoré 6. februára v ranných hodinách zasiahlo juhovýchodné Turecko a severozápadnú Sýriu, sme okamžite mobilizovali naše kapacity, aby sme preživším poskytli pomoc. Naša sesterská organizácia na oboch stranách turecko-sýrskej hranice distribuuje teplé jedlo, prikrývky, oblečenie a hotovosť. Viac ako týždeň po zemetrasení vám prinášame sedem vecí, ktoré by ste o tejto katastrofe mali vedieť.

1. Prečo bolo zemetrasenie tak smrtiace?

Toto zemetrasenie bolo veľmi silné, dosiahlo silu 7,8 magnitúda. V južnom Turecku sa pretína Východoanatolský zlom (línia, po ktorej vedľa seba prebiehajú dve tektonické dosky) a takto silné zemetresenie sa v regióne nevyskytlo už viac ako 80 rokov. V dôsledku čoho bola oblasť pripravená menej, než by mala byť. Najmä v seveerozápadnej Sýrii bolo mnoho nekvalitne postavených budov.

Zásadný vplyv na rozsah katastrofy malo aj načasovanie. Zemetrasenie uderilo nad ránom o 4:17, teda v čase, kedy väčšina ľudí ešte spala. Navyše tým, ktorí uviazli pod sutinami, mrazivé zimné počasie znížilo šance na prežitie a zároveň zťažilo prácu záchranárom. Kombinácia týchto faktorov má za následok desiatky tisíc mŕtvych, zranených a stovky tisíc ľudí bez domova.

Po zemetrasení v Turecku
Zdroj: Člověk v tísni

2. Ktoré oblasti boli najviac zasiahnuté zemetrasením?

Najhoršie postihnuté oblasti sú v Turecku v blízkosti epicentra, teda 20 kilometrov od horského mesta Kahramanmaraş na juhovýchode krajiny. Samotné mesto bolo prakticky zničené. Deväť okolitých provincií – Gaziantep, Kilis, Hatay, Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Osmaniye, Adana a Malatya – bolo tiež vážne postihnutých. Celá oblasť sa tiahne 450 kilometrov od východu na západ a 300 kilometrov zo severu na juh. V týchto miestach žije 12,7 miliónov ľudí, z ktorých 1,7 milióna sú sýrski utečenci.

Severozápadná Sýria bola zemetrasením tiež veľmi silno zasiahnutá. Podľa predbežných správ bol najviac postihnutý guvernorát Aleppo na turecko-sýrskej hranici južne od epicentra. Rozsiahlym škodám sa nevyhli ani priľahlé provincie Idlib, Hamá, Latákíja a Tartús.

3. Je situácia v Sýrii horšia než v Turecku?

Obe krajiny boli veľmi vážne zasiahnuté. Rozdiel je však v tom, že 4,1 miliónov ľudí v severozápadnej Sýrii bolo závislých od humanitárnej pomoci už dlho predtým, než zemetrasenie udrelo.

Tento región je ochromený dlhoročnou vojnou a prevažná väčšina ľudí žijúcich na severozápade krajiny musela už raz svoj domov opustiť. Mnohí z nich teraz zažívajú rovnakú tragédiu, len tentoraz ich domovy nezničili bomby a rakety, ale zemetrasenie.

4. Prečo je také ťažké dostať pomoc do severozápadnej Sýrie?

Oblasť severozápadnej Sýrie, ktorá bola zemetrasením najviac zasiahnutá, je rozdelená na zóny pod kontrolou rôznych ozbrojených skupín, ktoré sa počas 12 rokov nekončiaceho konfliktu preťahujú o moc.

V súčasnej dobe existuje iba jediný oficiálny prechod z Turecka do severozápadnej provincie Idlib – Bab al-Hawa. Prechod Bab al-Hawa podlieha bezpečnostným rezolúciám OSN, hoci samotná trasa je v dôsledku zemetrasenia značne poškodená. Zničené cesty a neistý stav prístupu humanitárnej pomoci do severozápadnej Sýrie znamenajú, že pomoc sa do týchto oblastí dostáva pomaly.

5. Pôsobí Človek v ohrození v severozápadnej Sýrii?

V severozápadnej Sýrii pôsobí naša sesterská organizácia Člověk v tísni už viac ako desať rokov. V minulom roku pomohla takmer 1,5 miliónom ľudí v severnej Sýrii. V roku 2012 Člověk v tísni uskutočnil prvú dodávku humanitárnej pomoci, a to v provincii Aleppo a Idlib. Vďaka viac ako 500 zamestnancom a zamestnankyniam v regióne mohli okamžite mobilizovať svoje zdroje a začať poskytovať pomoc tým, ktorí nešťastie prežili.

6. Čo robí Človek v ohrození v reakcii na túto situáciu?

Ihneď po zemetrasení sme spustili kampaň na podporu obetí. Naša sesterská organizácia Člověk v tísni je priamo na mieste. Viac ako 500 našich kolegov a kolegýň z Člověka v tísni v severozápadnej Sýrii aktuálne rozdávajú ľuďom zasiahnutým touto tragickou udalosťou hotovosť, teplé jedlo, zimné oblečenie a ďalšie základné veci.

Pomoc v číslach:

V Turecku Člověk v tísni distribuuje v spolupráci s miestnymi zástupcami a mimovládnymi organizáciami prikrývky, oblečenie a finančnú pomoc miestnym partnerom. Prebieha takisto identifikácia oblastí, kde je potrebná akútna pomoc.

K dnešnému dňu sme spoločne vyzbierali 250 000 EUR na pomoc obetiam ničivého zemetrasenia od viac ako 2 900 darcov a darkýň. Vašu podporu si veľmi vážime.

Po zemetrasení v Turecku a Sýrii
Zdroj: Člověk v tísni

7. Čo se bude teraz diať?

Drahocenných 72 hodín pre pátracie a záchranné operácie už uplynulo, ale to neznamená, že dobrovoľníci a záchranné týmy prestanú hľedať preživších uväznených pod troskami.

Zároveň už plánujeme, ako rozšíriť naši pomoc tak, aby odrážala aktuálne potreby, ktoré se budú v ďalších dňoch a týždňoch meniť. Priority sa presunú od záchranných operacií a akútnych zdravotníckých služieb k odpratávaniu trosiek, rekonštrukciám a opravám domov.

Najmä v Sýrii budú ľudia, ktorí přišli o domov a nemajú kde bezpečne zostať, budú potrebovať dlhodobejšiu podporu.  

Zapojte sa do pomoci ľuďom, ktorých zemetrasenie zasiahlo. Ďakujeme.

Zdroj informácií: Člověk v tísni

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie