Ako učiť mladých zodpovednosti? Uvarte si s nimi vegánsky obed
Vlani sme si z dvoch európskych miest -Tallinu a Linzu – priniesli množstvo kreatívnych prístupov, ako pracovať s mladými ľuďmi. Spolu so skupinou šiestich ľudí, ktorí sa aktívne venujú mládeži, sme sa vybrali na dva medzinárodné workshopy a načerpanú inšpiráciu a nové metódy ponúkame aj vám.
V dávnejšom prieskume, ktorý sme zrealizovali medzi mládežníckymi organizáciami, sa ako jedna z obľúbených metód, ako pracovať s mladými, ukázalo premietanie dokumentárnych filmov a následná diskusia. Práve workshop v estónskom Tallinne priblížil účastníkom, ako využiť tzv. graphic visualization (grafickú vizualizáciu) v kombinácii s filmom. Koniec-koncov, väčšina ľudí je, pokiaľ ide o učenie, vizuálny typ, tak prečo nevyužívať v práci s mladými vizuálne prvky?
Grafická facilitácia je momentálne veľmi populárna na mnohých seminároch a tréningoch. Podľa Denisa, ktorý workshop viedol, je všetko o štyroch tvaroch a skúšaní.
V praxi to znamená, že namiesto textu tréner, facilitátor, ktorý aktivitu/diskusiu vedie, dáva na flipchart viac obrázkov a ikon. V takejto forme môže pripraviť aj handouty, ktoré sú pre mladých ľudí omnoho viac zaujímavé, než len čistý text.
Viac informácií, ako vyjadrovať text cez obrázky a užitočné tipy a triky pre tých, ktorý chcú s grafickou vizualizáciou začať, nájdete v publikácii Graphic express – First step to graphic facilitation in youth work.
Ako súvisia globálne témy s nami, ako prepájať to, čo sa zdá byť globálne do lokálneho kontextu?
Toto je často otázka, ktorú si kladú mnohí pracovníci s mládežou. Ponúkame jeden inšpiratívny prístup. Témou workshopu v Linzi bolo jedlo. Stále zaujímavým materiálom sú fotografie od Petra Menzela a jeho projekt Hungry Planet: What The World Eats. Cez tieto obrázky môžu mladí porovnať, koľko jedla (v akej hodnote) majú bežne na týždeň ľudia v rôznych krajinách, dá sa to analyzovať aj z pohľadu tvorby odpadu, dostupnosti, diverzity.
Pokiaľ ide o praktickú stránku, téma jedla sa dá uchopiť napríklad spoločným varením. V našom prípade to bol vegánsky obed, ktorý sme si ako skupina pripravili. Išlo o skvelú formu teambuildingu a výsledkom bol chutný obed, s nižšou ekologickou stopou, keďže sme na prípravu nepoužívali živočíšne produkty.
Práve ich priemyselný produkcia je náročná na prírodné zdroje, napríklad vodu, a má ďalekosiahle následky na životné prostredie (výrub pralesov kvôli chovu dobytka, zaberanie pôdy na pestovanie plodín pre chov zvierat namiesto ľudí a ostatné procesy spojené s výrobou a transportom živočíšnych produktov).
Najinšpiratívnejším miestom bol LuftRaum, kde sa nachádza „Kuchyňa na šitie“ (Sewing Kitchen), miestnosť so šijacími strojmi, inšpiratívnymi ženami, ktoré vedú workshopy a množstvom darovanej látky či starých vecí na šitie nových (upcycling). V tomto priestore sa okrem iného stretávajú i rôzne iniciatívy a konajú akcie ako spoločné varenie z ovocia a zeleniny, ktoré by sa inak vyhodilo, oprava starých nefunkčných zariadení, diskusie.
Jednoducho priestor, kde ľudia zdielajú veci, nápady a inšpirujú sa navzájom k prinášaniu zmeny.
Workshopy a stretnutia zapojených projektových partnerov sú financované z programu EÚ Erasmus+.
Autorka textu: Katarína Karcolová