Prejsť na hlávný obsah
02 sep 2015

Zorganizovali sme pilotný farmársky trh

 
V sobotu sa uskutočnil prvý Farmársky Trh v Mombase. Tento nápad vznikol medzi skupinou ľudí, ktorí majú pocit, že na miestnom trhu chýbajú produkty z ekologického poľnohospodárstva, vypestované a vyrobené na prírodnej báze, bez umelých prísad a hnojív. Iniciatívu zorganizovať trhy prevzal náš lokálny partner KWETU – Tréningové centrum pre udržateľný rozvoj s podporou Človeka v Ohrození.
 
kena trh1
 
Našou snahou je podporiť miestnych farmárov a drobných podnikateľov, ktorí vyrábajú a produkujú zdravé potraviny a produkty, aby sa prostredníctvom spoločne zorganizovaných trhov dostali k širšiemu spektru zákazníkov. Zabezpečením si pravidelného príjmu z predaja môžu postupne roširovať svoju produkciu, a tým pomáhať udžovať potravinovú bezpečnosť v regióne. Potraviny a výrobky nemôžu obsahovať žiadne umelé prísady, tzn. podmienkou je, aby boli vypestované a vyrobené na čisto prírodnej báze.
 
kena trh6
 
Na trhu sme takto mohli nájsť pravý bio med, džemy rôzneho druhu, oleje, mydlá a prášky z baobabu a kokosovej palmy, ako aj produkty z nimbového stromu – sviečky, krémy, mydlo a prášok, ktoré majú antiseptické účinky, pomahajú pri rôznych ochoreniach kože a slúžia aj ako ochrana pred komármi. Ďalej rastliny z Eko záhrady, či múku z rastliny menom Kasava a výrobky z nej. Múka sa vyrába sušením a mletím jej koreňa.
 
kena trh 4
 
Cieľom sobotnej pilotnej aktivity je postupne vybudovať tradíciu Farmársky trhov na pobreží Kene, rozšíriť okruh farmárov, i spolupracovníkov a dať projektu tvár, s jasným konceptom. Plán je organizovať minimálne jeden trh za mesiac, na miestach dostupných širšiemu okruhu ľudí, ktorí chcú kupovať zdravé potraviny a cítia dôležitosť podporovať miestných farmárov a producentov. Ďalší trh sa plánuje na koniec septembra v Kilifi.
 
kena trh 8

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie