Prejsť na hlávný obsah
10 dec 2018
V kategóriach

Zatiaľ čo dnes oslavujeme Medzinárodný deň ľudských práv, na Kube nadobúda účinnosť nariadenie, ktoré ich ohrozuje

Človek v ohrození sa už takmer dvadsať rokov snaží zlepšiť stav dodržiavania ľudských práv a slobôd na Slovensku aj v zahraničí. Pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv chceme upozorniť na stále prebiehajúci boj o slobodu a uplatňovanie ľudských práv na Kube.

„V priebehu rokov sme podporovali aktivistky a aktivistov v Mjanmarsku, Palestíne či v Bielorusku a upozorňovali sme na porušovanie ľudských práv v Číne. Viac ako 15 rokov tiež podporujeme rozvoj občianskej spoločnosti na Kube. Mnohí bežní občania tam nemajú možnosť obhájiť si svoje základné práva a potreby v spoločnosti. Ich sloboda je ohrozená kvôli nedemokratickému režimu, ktorý funguje na Kube od éry Castrovcov,“ vysvetľuje riaditeľ Človeka v ohrození, Braňo Tichý.

Pravidelne organizujeme študijné návštevy na Slovensku, počas ktorých sa snažíme Kubáncom priblížiť, čo je to občianska spoločnosť. Ukazujeme im tiež prečo je vitálna práve pre krajiny ako Kuba, kde stále pretrvávajú sociálne nespravodlivosti a základné ľudské práva sú potláčané. Spolupracujeme so skupinami právnikov, komunitných pracovníkov, farmárov, študentov či novinárov.

Nová legislatíva ohrozuje umelcov

Človek v ohrození poukazuje najmä na to, že Kuba doteraz neratifikovala základné medzinárodné zmluvy prijaté OSN, ktoré sa týkajú ľudských práv. Ide o Medzinárodný pakt o občianskych a politických právach a Medzinárodný pakt o ekonomických, sociálnych a kultúrnych právach. Skepticky sa dá vnímať aj doterajšie vládnutie nového prezidenta Miguela Díaz-Canela, ktoré od apríla prinieslo novú vlnu represálií.

Jeho návrh zmeny kubánskej ústavy síce obsahuje náznaky voľnejšieho režimu a na prvý pohľad sa zdá, že ľudské práva na Kube posilňuje. Ten istý návrh však zároveň ustanovuje, že ľudské práva sú rešpektované len v rámci hraníc už existujúcich zákonov.

Jedným z výrazných porušení ľudských práv je tiež nariadenie „Porušenia Predpisov kultúrnej politiky v zmysle Poskytovania umeleckých služieb“, známe tiež ako Nariadenie 349. Prezident Miguel Díaz-Canel ho podpísal v apríli a v decembri nadobudlo účinnosť. Toto nariadenie bude výrazne cenzurovať nezávislé umenie a slobodu prejavu všetkých umelcov, ktorí od nadobudnutia účinnosti konajú protizákonne.

„Organizácia Človek v ohrození sa pridala k európskym neziskovým organizáciám vyjadrujúcim znepokojenie spojené s obmedzovaním slobody prejavu kubánskych umelcov pod Nariadením 349. Táto nová legislatíva bude výrazne cenzurovať nezávislé umenie a slobodu prejavu všetkých umelcov,“ dodáva Braňo Tichý.

Prečítajte si viac: Európske neziskové organizácie a nadácie vyjadrujú svoje znepokojenie

Tags: , , , ,

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet