Prejsť na hlávný obsah
23 júl 2012
V kategóriach

Vyjadrujeme hlbokú sústrasť rodine Oswalda Payu

Oswaldo-Paya23. júl 2012 – Nadácia Pontis a Človek v ohrození so smútkom prijali informáciu o smrti popredného kubánskeho disidenta a vodcu občianskeho Kresťanského hnutia oslobodenia. Oswaldo Payá Sardiñas (60) zomrel v nedeľu v popoludňajších hodinách. Smrteľnou sa mu stala dopravná nehoda pri meste Bayamo na východe krajiny. Okolnosti autonehody ostávajú nevysvetlené a pravdepodobne budú predmetom vyšetrovania, po tom ako budú z nemocnice prepustení dvaja spolucestujúci (španielsky a švédsky občan), ktorí sedeli v aute so Sardiñasom a nehodu prežili.

Oswaldo Payá bojoval za dodržiavanie ľudských práv na Kube a bol jednou z najvýraznejších osobností kubánskeho disentu. Jeho najvýznamnejším počinom bol Projekt Varela, ktorý žiadal dodržiavanie ľudských práv na Kube a referendum za zorganizovanie slobodných volieb. Pod petíciu vtedy so svojimi spolupracovníkmi získali viac ako 11-tisíc podpisov. Payá bol nominovaný na Nobelovu cenu za mier, v roku 2002 získal od Európskeho parlamentu Sacharovovu cenu za slobodu myslenia.

Pri príležitosti jej prevzania navštívil Payá viacero európskych krajín, medzi nimi aj Slovensko. Jeho návštevu v Bratislave v roku 2003 zorganizovalo občianske združenie Človek v ohrození a Nadácia Pontis. S Oswaldom sme sa viackrát stretli aj počas našiach ciest na ostrove. Vyjadrujeme ľútosť nad stratou dobrého človeka a hlbokú sústrasť jeho rodine.

Ak sa, Vám páči čo robíme, dajte to vedieť Vašim známym.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet