Voda (nielen pre slony :-)) v Južnom Sudáne
Nedostatok vody počas vrcholiaceho obdobia sucha spôsobuje farmárom v Južnom Sudáne obrovské množstvo problémov. Znemožňuje kultiváciu polí a zapríčiňuje vysychanie úrody. Prichádzajú tak o nemalý zisk, keďže po ich produkcii je práve v tomto období najväčší dopyt.
Na mnohých poliach je schopná prežiť pomerne nenáročná plodina podobná zemiaku – kasava, z ktorej sa konzumujú nielen hľuzy ale aj listy.
Jedným z cieľov projektu, ktorý tam realizujeme, je zabezpečiť farmárom vodu prostredníctvom vykopania studní priamo v okolí políčok. Ak pri kopaní studne počas vrcholiaceho obdobia sucha narazíte na spodnú vodu. Znamená to, že ste dosiahli jej najspodnejšiu úroveň, farmári tak pravdepodobne získajú prístup k vode po celý nasledujúci rok.
Studne je potrebné ešte pred obdobím dažďov vymurovať. Silné dažde môžu totiž zapríčiniť podmytie terénu a následné zrútenie studne. Na fotkách môžete vidieť výstavbu studne v dedine Ngolimbo. Stavebný materiál je dovážaný z neďalekého mesta Wau.
Do práce pri kopaní a prehlbovaní studní sa zapájajú aj ženy z projektových skupín, ďalšia príležitosť vykopať studňu nastane až nasledujúci rok. Ženy v dedine Faragalla vyťahujú hlinu jednoduchým spôsobom, pomocou umelohmotných nádob a lana.
Farmárska skupina v dedine Ngisa využíva na zavlažovanie svojho projektového poľa blízky vodný zdroj prostredníctvom vodného čerpadla. Pohonné hmoty si farmári zabezpečia z vlastných zdrojov. Voda je následne rozvádzaná do celého poľa pomocou zavlažovacích kanálikov, ktoré je potrebné pravidelne udržiavať a v prípade potreby prehlbovať.
Voda určená na zavlažovanie polí sa častokrát využíva aj na bežnú konzumáciu. Pitie takejto vody spôsobuje obyvateľom dedín mnohé zdravotné problémy. Na fotke sú deti čerpajúce vodu z vodnej nádrže v dedine Ngisa.
Farmári z projektových skupín v Ngise sa počas obdobia sucha zameriavajú na pestovanie baklažánov. Prístup k vode im umožňuje dosiahnuť pomerne vysokú produkciu aj počas vrcholiaceho obdobia sucha.
Životnosť sadeníc ovocných stromov v lesných škôlkach taktiž závisí od množstva vlahy a pravidelného zalievania. Keď nastane obdobie dažďov, farmári presadia sadenice do pôdy.
Niektoré vzdialenejšie časti projektových políčok je však nutné zavlažovať aj bez pomoci čerpadla, ako napr. v dedine Safa.
Všetky fotografie: Lukáš Zamborský
Projekt „Posilňovanie poľnohospodárskych spôsobov obživy u malých farmárov v okolí Wau“ finančne podporil SlovakAid, Vysoká škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave a zbierka so symbolom žirafy, ktorú v októbri 2014 vyhlásila Platforma MVRO v rámci celoročnej kampane ŽI FÉR.