Prejsť na hlávný obsah
12 jún 2017

V uliciach Bratislavy sme začali hovoriť o našej práci!

Od pondelka 12. júna nás môžete stretnúť v uliciach Bratislavy! Najbližších niekoľko dní Vám naši brigádnici porozprávajú o našej práci a Vy sa ich môžete opýtať na čokoľvek, čo Vás zaujíma. Prečo pôsobíme v Iraku, čo robíme na Kube či v Keni a ako pomáhame na Slovensku. Povieme Vám i o Klube priateľov Človeka v ohrození. Bez nich by naša práca nebola možná.

 

 

Klub priateľov je klub pravidelných darcov, ktorí dlhodobo podporujú našu prácu. Umožňujú nám okamžite zareagovať v prípade humanitárnych či prírodných katastrof, kedy je extrémne dôležité poskytnúť pomoc v prvých hodinách či dňoch od nešťastia. Práve vďaka ich podpore tiež môžeme v rozvojových krajinách pracovať a pomáhať dlhodobo. S každým ďalším darcom naša pripravenosť a veľkosť pomoci rastie. V roku 2016 našu prácu pravidelní darcovia podporili sumou 20 783,29 eura.

Ako bude Váš dar využitý?

50 % humanitárny a rozvojový fond

Z humanitárneho fondu sú v prípade nečakaných katastrof bezprostredne uvoľnené prostriedky pre okamžitú pomoc. Tá sa vďaka tomu dostáva na miesto nešťastia do niekoľkých hodín, maximálne dní. Rozvojový fond nám umožňuje dlhodobo pôsobiť v oblastiach, kde je to najviac potrebné.

Čo konkrétne môže Váš dar znamenať?

10 eur – jedlo na 10 dní pre rodinu, ktorá prežila zemetrasenie
15 eur – plachty a laná na vytvorenie provizórneho obydlia
20 eur – čistiace tablety na 10 000 litrov pitnej vody

25 % vzdelávanie na Slovensku

Dlhodobo sa venujeme vzdelávaniu mladých ľudí na Slovensku. Učíme ich nielen poznávať globálne témy, ale aj rozvíjať schopnosti kriticky myslieť, nazerať na veci z rôznych perspektív, vyjadriť vlastný názor, pracovať v tíme či riešiť konflikty. Mladým ľuďom to pomáha, aby boli lepšie pripravení na život v dnešnom dynamickom a globalizovanom svete a zároveň ich to vedie aj k väčšej empatii, solidarite, rešpektu a zodpovednosti. Venujeme sa tiež vzdelávaniu detí vo vylúčených rómskych lokalitách, pretože veríme, že práve vzdelávanie je správnou odpoveďou na mnohé problémy.

25 % organizácia pomoci, nové projekty a rozvoj organizácie

Časť Vášho daru umožní ďalší rozvoj našej organizácie. Znamená to organizáciu pomoci v prípade potreby, prípravu nových projektov, získavanie ďalších členov Klubu priateľov a administrovanie starostlivosti o našich darcov.

Viac o Klube priateľov Človeka v ohrození sa dočítate na www.clovekvohrozeni.sk/klubpriatelov.

POMOC NEPÁLU

Od vzniku Klubu priateľov sa Humanitárny fond už mnohokrát osvedčil. Napríklad pri zemetrasení v Nepále v apríli 2015 sme boli schopní zabezpečiť pre ľudí humanitárnu pomoc na pokrytie základných potrieb a materiál na stavbu a opravu obydlí.

Tisíce ľudí dostali plachty, laná, vlnité plechy a náradie na vybudovanie provizórnych prístreškov. Ďalším tisíckam ľudí sme poskytli deky, matrace, prípadne solárne lampy, ktoré boli často jediným zdrojom elektrickej energie. Humanitárny tím s pomocou vrtuľníkov dopravoval materiál aj do najodľahlejších horských oblastí.

 

Na mieste sme začali s ochranou žien a detí v tábore v Bakhtapure. Takmer trom stovkám žien sme doručili hygienické balíčky spolu so základnými informáciami, kde hľadať pomoc v prípade zneužívania. Zaškolili sme tiež ženy a mužov, ktorí zaisťovali bezpečnosť žien a detí v tábore.

Nepálčan Niraz Giri žijúci v Káthmandu si na prvé dni po zemetrasení spomína takto:

„Prvú noc som strávil vonku, bolo zima a občas pršalo. Potom sme si našli útočisko v kultúrnom dome. Dojali ma predavači zeleniny, ktorí začali ľuďom rozdávať zadarmo uhorky a mrkvu. V obchodoch však už na tretí deň nebolo jedlo, nemali sme dostatok vody a aj ceny raketovo stúpali. Cítil som sa bezmocný a na každej tvári som videl strach. Som vďačný Človeku v ohrození, ktorý v tej chvíli prišiel a podal nám pomocnú ruku, ktorú sme tak veľmi potrebovali.“

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie