V Mjanmarsku sme odovzdali kozy aj vodné filtre
Skutočné darčeky pomáhajú počas celého roka. V Mjanmarsku sme vďaka nim mohli tento rok odovzdať 50 kôz a vodné filtre, ktoré pomôžu tisícom ľudí.
V mjanmarskom štáte Rakhine, v regióne Mrauk U sú moslimské aj nemoslimské rodiny už roky sužované nielen prírodnými katastrofami, ale najmä vojenskými ozbrojenými konfliktami. V tých najviac trpia moslimské rodiny, ktoré sú oficiálne bez občianstva, nemajú prístup k základným službám, ich pohyb je výrazne obmedzený, sú izolované od miestnych rakhinských komunít a sú zraniteľné voči zneužívaniu a porušovaniu ich ľudských práv.
Druhý konflikt, ktorý tu prebieha, zase vyústil v interné vysídlenie viac ako 25,000 miestnych rakhinských (nemoslimských) obyvateľov, ktorí prišli o svoje domovy.
Vodné filtre aj kozy pomôžu výžive a zdraviu rodín, ktoré žijú v tomto ťažko skúšanom regióne. Pomáhame pritom Rakhinským aj moslimským komunitám, a to v spolupráci s českým Člověkom v tísni.
Voda pre 15 dedín
Moslimské aj nemoslimské rodiny, ktoré žijú v regióne Mrauk U, majú veľmi obmedzený prístup k pitnej vode. Sú závislé na dažďovej vode, ktorú zbierajú do komunitných nádrží.
To, že pijú takúto vodu, spôsobuje mnohé problémy, najmä zdravotné. Deti tu trpia podvýživou a bojujú s hnačkovými ochoreniami, ktoré môžu byť pre ne veľmi nebezpečné. Pre zdravie dospelých je táto voda tiež škodlivá.
Rozhodli sme sa preto rodinám pomôcť Skutočnými darčekmi z kategórie Voda. Do 15 chudobných dedín v štáte Rakhine sme dodali 15 vodných filtrov. Filtre poslúžia celej komunite a mali by tak pomôcť až 15,000 ľuďom.
Kozy poskytnú výživu aj zárobok
Kozy sme v Rakhine odovzdali v dvoch dedinách, Na Gar Kywet a Zee Zar, ktoré sú postihnuté konfliktmi a boli v regióne Mrauk U tiež najviac postihnuté sezónnymi povodňami v roku 2019. Moslimské rodiny žijúce v týchto dedinách majú kvôli vládnym reštrikciám veľmi obmedzený prístup k potravinám a základným službám.
Môžu napríklad za základnými potrebami ísť iba cez a do moslimských dedín, čo predlžuje a najmä predražuje každú ich cestu. Keď majú navyše po ceste vojenské checkpointy, musia tam ešte aj odovzdať úplatky, aby ich pustili ďalej.
V týchto dedinách sme vybrali 25 rodín, ktoré potrebovali pomoc a do každej sme umiestnili dve kozľatá. Pomohli sme predovšetkým rodinám, v ktorých sú deti pod 2 roky, tehotné alebo dojčiace matky, starí, zdravotne postihnutí, chronicky chorí a podobne. Niektoré rodiny už mali 1, alebo max. 3 kozy a mali skúsenosti so starostlivosťou o ne. Vďaka novým kozľatám môžu rozšíriť svoje stádo a zlepšiť svoje živobytie. Iné rodiny doteraz žiadne kozy nemali, ale chcú si tiež postupne vytvoriť svoje malé stáda.
Kozie mlieko zabezpečí výživu pre deti a jeho nadbytok môžu rodiny predať a zarobiť si tak peniaze. Je to pre ne veľmi dôležitý príjem, keďže majú minimum iných možností, ako si zarobiť na živobytie.
S väčším príjmom môžu zabezpečiť nielen výživu, ale napríklad aj vzdelanie pre svoje deti. Rodiny sme vyškolili ako sa správne o kozy starať, ako ich správne kŕmiť a ako predísť ochoreniam.