Prejsť na hlávný obsah
10 júl 2014

V Afganistane staviame školu

2V kempe vnútorných presídlencov v terékábulskej štvrti Deh Sabz v Afganistane sme začali stavať kontajnerovú školu. V kempe žije približne 3000 ľudí, prevažne navrátilcov z Pakistanu a je pravdepodobné, že ich počet bude ešte narastať. Obyvatelia kempu žijú v neľahkých podmienkach. Vláda im síce vyčlenila pôdu, na ktorej sa mohli usadiť, no ide o obrovskú nehostinnú vyprahnutú planinu na odľahlom okraji mesta, kde takmer nepretržite fúka silný vietor. Práve ten miestnym potrhal stany, ktoré pred tým využívalo zhruba 300 školopovinných detí ako provizórnu školu. Dnes nemajú inú možnosť ako navštevovať najbližšiu školu, no tá je od kempu vzdialená dve hodiny chôdze a má tiež obmedzenú kapacitu. Aj o tom nás informoval terénny pracovník OZ Človek v ohrození v Afganistane Mário Straka, ktorý sa v týchto dňoch vrátil na Slovensko.

Afganistan-Kabul-Kontajnerove Skolyw Afg-Kabul-Kont.skolyw

Situáciu afgánskych detí pomôže zmeniť nová škola, ktorú sme začali stavať z použitých prepravných kontajnerov. Nielenže uľahčí miestnym deťom prístup ku vzdelaniu, ale ponúka aj spôsob využitia použitých kontajnerov, ktorých po odchode medzinárodných vojsk z Afganistanu zostane v krajine niekoľko stotisíc.

„Ja neviem písať ani čítať“, hovorí zástupca rady starších kempu Nawab Taraki, „a práve preto urobím všetko preto, aby tunajšie deti mohli chodiť do školy.“

Projekt je financovaný Veľvyslanectvom Českej republiky v Kábule a realizovaný s partnerskou organizáciou Aschiana.
Afg-Kabul-Mario Strakaw

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet