Prejsť na hlávný obsah
28 nov 2022

V Afganistane pomohol Skutočný darček Humanitárny balíček podvyživeným deťom

Skutočný darček, ako každý rok, pomáha ľuďom zlepšovať ich životnú úroveň. Vďaka skutočným darčekom dokážeme v Človeku v ohrození podať pomocnú ruku tam, kde je to naozaj potrebné. Počínajúc deťmi a rodinami v marginalizovaných rómskych komunitách, ktorým pomáhame začleniť sa do spoločnosti, so vzdelaním či zamestnaním, končiac chudobnými rodinami v Keni, Afganistane, Libanone či Moldavsku. Tešíme sa, že sa s vami môžeme podeliť s konkrétnymi príbehmi ľudí, ktorým Skutočný darček už pomohol. V tomto prípade to bol Humanitárny balíček.

Mária z Afganistanu je matkou piatich synov a dvoch dcér

Dohromady má Mária teda sedem detí. Najstaršie dieťa má 18 rokov a najmladšie 2 a pol. Jej päťročná dcéra Sama začala pred dvoma rokmi trpieť podvýživou a jej zdravotný stav sa zhoršuje. Manžel Márie má problémy s bolesťou chrbta a ťažko sa mu chodí, preto nemohol ďalej pokračovať vo svojej práci v pekárni a začal s liečbou. Kvôli nákladnej liečbe manžela, začala mať rodina finančné problémy, dlhy a nezostávajú jej tak peniaze na zdravotnú starostlivosť pre podvyživenú Samu.  

Samina mama Mária si preberá finančný príspevok

Mária sa bojí, že podvýžive neunikne ani jej najmladšie dieťa, ktoré zatiaľ stále dojčí, aj keď má už skoro 3 roky. Nemá totiž peniaze na nákup iných potravín. Častým javom v Máriinej domácnosti je, že máča celé dni vo vode jediný krajec chleba, aby mohli niečo zjesť aspoň staršie deti. Aj napriek tomu, že Mária stále dojčí svoje najmladšie dieťa, chodí spať hladná.

Párkrát išla dokonca poprosiť o trochu jedla susedov, no nepochodila.

„Nebolo človeka, ktorý by nám dal obyčajný chlieb. Klopala na dvere susedov, aby som ich poprosila o jedlo, ale neboli doma, alebo nikto neotváral a celý deň a noc sme museli byť hladní,“

hovorí Mária, matka siedmich detí. 

Človek v ohrození v Afganistane poskytol jednorazovú pomoc 193 domácnostiam s podvyživenými deťmi. Každá z týchto domácností dostala peňažný grant v hodnote 96 dolárov (cca 92 eur a 50 centov), ktorý im umožní nákup potravín a pokryje tak ich základné potreby približne na jeden mesiac.

„Stále sa o Samu bojím, ale som si istá, že finančná pomoc Človeka v ohrození nám pomôže pri záchrane nášho dieťaťa a dokonca aj nášho rodinného života, za tieto peniaze budem kŕmiť svoju dcéru čerstvým mliekom a riadiť sa pokynmi lekára pre lepšiu výživu a liečbu. Ďakujem všetkým pracovníkom Človeka v ohrození a darcom a darkyniam za podporu, ktorú nám poskytli,“ dodáva Mária. 

Khalida je mamou štvorročnej Madiny a ročnej Kawsary

Rodina Khalidy

Khalida býva v malej dedine v Afganistane spolu so svojimi príbuznými a dokopy ich v jednom dome žije desať. Okrem jej rodiny, manžela a dvoch dcér, žijú spolu s nimi ešte manželovi rodičia, dve švagriné a švagor.

Pred troma rokmi sa Khalidina rodina z dôvodu nedostatku práce presťahovala z miesta ich pôvodného pobytu do dediny za manželovou rodinou. Kvôli nedostatku financií žijú v dome svojich príbuzných, aby si medzi seba mohli rozdeliť mesačné náklady na živobytie. Jediným prispievateľom do rodinného rozpočtu je manžel Khalidy, ktorý pracuje ako rozvážač materiálu. Khalidina svokra niekedy chodí prať oblečenie susedom, ale tieto príjmy vôbec nestačia na uživenie celej desaťčlennej rodiny.  

Táto rodina zápasí s chudobou a posledné tri roky nemajú dostatok peňazí ani na potraviny. Ich denný príjem jedla sa väčšinou skladá iba z chleba. Štvorročná Madina tak trpí podvýživou, pretože jej rodina nie je schopná zaistiť správnu stravu. „Sú noci, kedy chodíme spať hladní bez jedla,“ hovorí Khalida, mama Madiny. 

„Rodina sa snaží zaistiť jedlo aspoň pre mňa, pretože stále dojčím ročnú dcéru. Všetci sa bojíme, aby Kawsar nebola podvyživená, pretože moje mlieko ju úplne nenasýti,“ hovorí Khalida, matka dvoch dcér.

Vďaka financiám vyzbieraným zo Skutočného darčeka, sme aj vďaka vám mohli prispieť tejto rodine na nákup potravín. „Za finančnú podporu, ktorú som dostala, chcem nakúpiť lieky a potraviny, ktoré nám doktor odporučil pre podvyživené deti. Ďakujeme bohu a organizácii, že nás podporila,“ dodáva Khalida. 

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet