Prejsť na hlávný obsah
06 okt 2023

Úspešné dualistky aj šance pre mladých Rómov a Rómky

Johana, Gréta a Evelína. Tri mladé dámy s krásnymi menami nám takto zapózovali v prvý deň svojej praxe v petržalskom Tescu. Pochádzajú z Plaveckého Štvrtka a všetky sú študentky duálneho vzdelávania na SOŠ obchodu a služieb S. Jurkoviča. Ako vidno, na prax sa už celkom tešia.

⁠Duálne vzdelávanie je o tom, že žiaci a žiačky nielen študujú v škole, ale zároveň praxujú vo firme v oblasti svojho študijného zamerania. Takže okrem teoretickej prípravy získajú aj praktické skúsenosti u zamestnávateľa.⁠

⁠Veľmi sa z dievčat aj iných našich „dualistov a dualistiek“ tešíme, keďže práve vzdelávanie a individuálna podpora je možnosťou, ako sa mladí ľudia môžu vymaniť z prostredia generačnej chudoby a získať pre seba lepšiu budúcnosť.

Šanca pre všetkých

V našej spoločnosti je množstvo mladých Rómov a Rómok, ktorí po ukončení základnej školy nemajú záujem či možnosť pokračovať v ďalšom štúdiu. Toto obdobie je pre nich veľmi kritické a zo skúseností vieme, že ak si čím-skôr nenájdu zamestnanie, potom sa už omnoho ťažšie dostanú do pracovného sveta.

Záleží nám na tom, aby sa aj títo mladí ľudia v živote uchytili. Snažíme sa ich v prvom rade motivovať, aby pokračovali vo vzdelávaní, prípadne aby získali aspoň čiastkovú kvalifikáciu. Ak to však nie je možné, pomáhame im objavovať príležitosti, ako sa môžu realizovať hoci len s ukončenou základnou školou. Jednou z nich je aj náš Rozvojový program pre mladých Rómov a Rómky, ktorý realizujeme v spolupráci s Tescom.

Michaela Mudroňová, vedúca programu zamestnávania

O čo konkrétne ide? O štvormesačnú stáž pre mladých ľudí, ktorí majú ukončenú povinnú školskú dochádzku, ale nepokračujú ďalej v štúdiu. Niekoľkokrát týždenne chodia na prevádzku, kde ich skúsenejší kolegovia pripravujú na pozíciu asistentov a asistentiek predaja.

Začínajú s upratovaním obchodu, postupne preberajú vybaľovanie tovaru v sklade, dopĺňanie do regálov, kontrolu záruk a nakoniec sa učia pracovať na samoobslužných aj samotných pokladniach. Po štyroch mesiacoch im Tesco môže ponúknuť zamestnanie na trvalý pracovný pomer.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie