Prejsť na hlávný obsah
12 okt 2015

Uskutočnil sa už 2. farmársky trh v Keni

V sobotu sa uskutočnil v poradí druhý Farmársky trh v meste Kilifi. Lokálni farmári mali dalšiu možnosť propagovať a predávať svoje produkty: od čerstvej zeleniny a ovocia, mliečnych a včelých produktov, či kávy a čaju, až po ručne vyrobené náušnice a krásne africké látky. Pri tvorení programu sa myslelo aj na rodiny s deťmi, pre ktoré bola pripravená súťaž v maľovaní a hľadanie pokladu.

Nápad organizovať Farmárske trhy na pravidelnej báze vznikol medzi skupinou ľudí, ktorí majú pocit,že na miestnom trhu chýbajú produkty z ekologického poľnohospodárstva, vypestované a vyrobené na prírodnej báze, bez umelých prísad a hnojív. Iniciatívu zorganizovať trhy prevzal náš lokálny partner KWETU – Tréningové centrum pre udržateľný rozvoj s podporou Človeka v Ohrození.

DSCF5504
DSCF5537
DSCF5550

Našou snahou je podporiť miestnych farmárov a drobných podnikateľov, ktorí vyrábajú a produkujú zdravé potraviny a produkty, aby sa prostredníctvom spoločne zorganizovaných trhov dostali k širšiemu spektru zákazníkov. Zabezpečením si pravidelného príjmu z predaja môžu postupne roširovať svoju produkciu, a tým pomáhať udžovať potravinovú bezpečnosť v regióne. Potraviny a výrobky nemôžu obsahovať žiadne umelé prísady, tzn. podmienkou je, aby boli vypestované a vyrobené na prírodnej báze.

Ďalej sme na trhu mohli nájsť pravý mangrovníkový bio med, džemy rôzneho druhu, oleje, mydlá a prášky z baobabu a kokosovej palmy, ako aj produkty z nimbového stromu – sviečky, krémy, mydlo a prášok, ktoré majú antiseptické účinky, pomahajú pri rôznych ochoreniach kože a slúžia aj ako ochrana pred komármi. Ďalej rastliny z Eko záhrady, či múku z rastliny menom Kasava a výrobky z nej. Múka sa vyrába sušením a mletím jej koreňa.

Cieľom tejto aktivity je postupne vybudovať tradíciu Farmársky trhov na pobreží Kene, rozšíriť okruh farmárov, i spolupracovníkov a dať projektu tvár, s jasným konceptom. Plán je organizovať minimálne jeden trh za mesiac, na miestach dostupných širšiemu okruhu ľudí, ktorí chcú kupovať zdravé potraviny a cítia dôležitosť podporovať miestných farmárov a producentov.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet