Prejsť na hlávný obsah
06 apr 2022

Učia sa od skúsenejších. Zástupkyne a zástupcovia obce Basarabeasca navštívili klientske centrá, ktoré sme v Moldavsku pomáhali budovať

Aby mohlo vzniknúť nové, fungujúce klientske centrum v obci Basarabeasca, zástupkyne a zástupcovia obce vo februári tohto roku navštívili klientske centrá v iných mestách, ktoré sme v minulosti pomáhali vybudovať, a učia sa na základe ich dobrej praxe. Študijná cesta je súčasťou projektu Budovanie dobrej správy vecí verejných, v ktorom podporujeme transparentnosť verejných inštitúcií, digitalizáciu a sociálnu inklúziu na juhu Moldavska.  

Klientske centrum v obci Basarabeasca by malo byť zriadené do júna. Zástupcovia a zástupkyne obce sa vybrali do klientskych centier v mestách Comrate a Ceadir-Lunga práve preto, aby sa dozvedeli o výhodách, ktoré tento druh optimalizácie verejných služieb pre občianky a občanov prináša. Návštevy sa zúčastnil starosta obce Basarabeasca Valentin Chimpoesh so svojimi kolegyňami a kolegami.  

Klientske centrum v Comrate

Centrá pomáhajú občanom a občiankam skrátiť čas na získanie potrebných dokumentov, vďaka čomu sa ľudia môžu namiesto dlhého čakania v rade venovať zmysluplnejším aktivitám, poznamenáva Anatolij Topal, primátor mesta Ceadir-Lunga. Podľa neho klientske centrá funguje najlepšie, keď  občania a občianky väčšinu svojich záležitostí vybavia pri jednom okienku. Uľahčuje sa aj práca zamestnankýň a zamestnancov centra v Ceadir-Lunga, ktorí slová primátora potvrdzujú a dodávajú, že sa teraz môžu viac venovať poradenstvu klientkam a klientom.  

Dobre fungujúca správa vecí verejných má aj ďalšie benefity. Starosta obce Comrat Sergej Anastasov uviedol, že dnes si ľudia potrebné dokumenty vedia vybaviť do troch minút, kým v minulosti museli čakať jeden až dva týždne. Dlhé čakanie v rade sa tak stáva minulosťou, ľudia sú spokojnejší a vďaka efektivite sa znížila i pracovná záťaž personálu. V obci plánujú aj ďalšiu rekonštrukciu, aby mohli klientske centrum rozšíriť a zefektívniť služby poskytované verejnosti.  

Centrum v obci Basarabeasca bude piatym klientskym centrom, ktoré vznikne vďaka našej pomoci. S vybudovaním pomôže aj slovenská expertka, ktorá odovzdá skúsenosti s fungovaním úradov na Slovensku a zamestnankyne a zamestnancov naučí, ako klientske centrá  fungujú a pomôže im nadobudnúť zručnosti, aby vedeli pracovať samostatne.  

Projekt je realizovaný v spolupráci s moldavskou organizáciou ProEuropa a financovaný z prostriedkov SlovakAid. 

  

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie