Prejsť na hlávný obsah
22 jún 2016
V kategóriach

Ukrajinské jadro: Súdny dvor EÚ v Luxemburgu už v rukách drží našu žalobu

Súdny dvor Európskej únie v Luxemburgu obdržal našu žalobu na nedostatočné sprístupnenie informácií. Generálne riaditeľstvo pre hospodárske a finančné záležitosti, pod ktoré spadajú aj pôžičky od Euroatomu a EBOR na ukrajinský jadrový program, sme žiadali o prístup k dôležitým dokumentom. Táto kauza sa ťahá už niekoľko mesiacov a týka sa najmä informácií súvisiacich s dodržiavaním podmienok pôžičky – osobitne čo do bezpečnostných opatrení a zapojenia verejnosti.

020-Zaporizhzhya bonus_Tomas_Halasz-MONO

Záporožská elektráreň. Foto: Tomáš Halász/MONO.sk pre Človeka v ohrození

Ukrajina neplní podmienky pôžičky na jadrový program z verejných zdrojov Európskej únie a zodpovední na Európskej komisii z toho nevyvodzujú dôsledky.

Keďže ide o jadrovú bezpečnosť, sme presvedčení, že naše otázky a výzvy k zdieľaniu informácií sú viac ako opodstatnené. Komisia argumentuje ochranou medzinárodných vzťahov a obchodným tajomstvom, kampanierka Človeka v ohrození Dana Mareková ale pripomína „prevažujúci verejný záujem“ na zdieľaní informácií, ak ide o jadrovú bezpečnosť.

„Verejná kontrola je všade dôležitá, ale v niektorých krajinách osobitne. Ukrajina medzi také podľa mňa patrí. Jadrové rozhodovanie sa tam sa nedeje v súlade s podmienkami pôžičky a medzinárodným právom a Komisia nezasahuje. Verejnosť tu má preto nezastupiteľnú kontrolnú rolu, ku ktorej však kľúčovo potrebuje dostatočné informácie,“ zdôrazňuje.

Kauza na Európskom súde môže naviac mať precedentný dopad na vyjasnenie postavenia Euratomu voči medzinárodnému dohovoru, ktorý garantuje prístup k environmentálnym informáciám a rozhodovaniu.

„Zatiaľ je táto mocná a neuchopiteľná Európska štruktúra viac menej bez kontroly,“ dodáva Mareková.

Čítajte aj: Ochranári vyzývajú envirorezort: Ukrajinské jadro je v závažnom stave

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet