Prejsť na hlávný obsah
14 aug 2013

Staviame školu v Afganistane

V meste Čarikar sme začali stavať vzdelávací inštitút pre absolventov a absolventky stredných škôl. Otváracej slávnosti sa zúčastnili zástupcovia miestnej samosprávy a aj zástupca provinčného guvernéra, ktorý položil základný kameň. Druhý kameň položil zástupca ministerstva poľnohospodárstva a tretí náš terénny pracovník Mário Straka. 

zacatie-stavby-institutu-ceremonia-web1 zacatie-stavby-institutu-ceremonia-web4
zacatie-stavby-institutu-web4 zacatie-stavby-institutu-web6

Aj keď sa stavba vzdelávacieho inštitútu len začala, mladí Afganci a Afganky sa už prvých kurzov zúčastňujú. Samotná výučba prebieha v prenajatých priestoroch v meste Čarikar, ktoré spravuje naša partnerská organizácia AWRC (Afghan Women’s Resource Center). Výučbu momentálne navštevuje 55 študentov a študentiek. V miestnej komunite neustále prebieha nábor nových záujemcov o zápis do ponúkaných kurzov. 

Učiteľský zbor má k dispozícii zborovňu, študenti v rámci praktickej výučby využívajú záhrady miestnej pobočky Ministerstva poľnohospodárstva. Tým je zabezpečená dlhodobá podpora projektu zo strany samosprávy a ministerstva, a taktiež zvyšuje atraktivitu samotného projektu v radoch miestnej komunity. 

afganistan-institut-ilustracne-foto

Ročne z inštitútu vyjde 200 absolventov a 100 absolventiek.

Chlapci absolvujú ročné kurzy poľnohospodárstva. Po štúdiu majú motiváciu ostať na rodinnej pôde a neodchádzajú za prácou do Kábulu, alebo do iných krajín.

Dievčatá absolvujú dvojročné kurzy manažmentu a žurnalistiky. Ľahšie sa tak zamestnajú v štátnej správe, samospráve, mimovládnom sektore, miestnych médiách, či súkromných firmách. Mladé vzdelané ženy nie sú ohrozené predčasnými vydajmi a závislosťou na mužských členoch rodiny.

Okrem praktických zručností študenti a študentky získajú znalosť angličtiny a počítačové zručnosti.

Na základe podpory slovenskej verejnosti, individuálnych darcov a kolektívov a oficiálnej slovenskej rozvojovej pomoci sa rozhodlo nemecké veľvyslanectvo v Kábule finančne podporiť stavbu inštitútu. Získané finančné prostriedky použijeme na pokrytie zvyšných stavebných nákladov, na dodatočné zateplenie stavby a nákup solárnych panelov, ktoré v konečnom dôsledku zvýšia hospodárnosť správy celej budovy, budú znamenať úspory energie na vykurovanie a budú šetrné k životnému prostrediu.

Projekt uskutočňujeme vďaka finančnej podpore SlovakAid
slovakaid

ďakujeme aj za finančnú pomoc  nemeckého veľvyslanectva v Kábule
Nemecka-ambasada-v-Afganistane-logo

 

 

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet