Prejsť na hlávný obsah
30 jún 2022

Podieľali sme sa na doteraz najväčšom prieskume o klíme

Dopad klimatickej krízy výrazne ovplyvňuje prostredie, v ktorom existujeme a životy nás všetkých. Avšak, na Slovensku už dlhú dobu chýbajú podrobnejšie dáta o názoroch verejnosti na zmenu klímy a opatrenia smerujúce k jej ochrane. Práve preto sme sa v Človek v ohrození rozhodli zapojiť sa do realizácie výskumu Slovenská klíma 2022, ktorý ma za cieľ priniesť aktuálne zistenia a medzeru v tejto oblasti vyplniť.

Výskum realizoval výskumný tím z Katedry environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovej univerzity a Institutu 2050, z.s. na základe dát, ktoré zbierala výskumná agentúra MNFORCE v období od februára do apríla 2022. Do prípravy bola zapojená aj Slovenská klimatická koalícia. 

Do reprezentatívneho výskumu sa zapojilo 1936 respondentov a respondentiek vo veku od 15 rokov. Takto reprezentatívna robustná vzorka umožňuje nielen odpovedať na základné otázky, ale pozrieť sa aj hlbšie na jednotlivé skupiny ľudí žijúcich na Slovensku.  

Vo výskumnej správe zistíte, ako ľudia na Slovensku vnímajú zmenu klímy, čoho sa obávajú, aké opatrenia podporujú. Predstavuje typológiu piatich cieľových skupín slovenskej verejnosti vymedzených na základe ich vzťahu k zmene klímy. Ukážeme, ktoré scenáre voči zmene budúcnosti klímy slovenská verejnosť najviac podporuje a aké spôsoby komunikácie ju najviac oslovujú. Súčasťou sú aj odpovede na otázky, ktoré pomáhajú porozumieť slovenskej verejnej mienke v širších súvislostiach. 

Viac ochrany klímy!

Vedúci výskumného tímu a environmentálny sociológ Tomáš Chabada v rámci prezentácie výsledkov hodnotí, že podľa slovenskej verejnosti je nevyhnutné venovať sa klimatickej zmene aktívnejšie než doteraz. Celých 74% opýtaných považuje dopady zmeny klímy na Slovensku za závažné a podobné percento chce, aby sa Slovensko usilovalo o dosiahnutie uhlíkovej neutrality. Problém klimatickej zmeny treba podľa 64% obyvateľov riešiť okamžite a podľa ďalších 22% v tomto desaťročí. Zmenu klímy naopak spochybňuje menej ako 5% oslovených.  

Väčšina opýtaných sa jednoznačne zhoduje v tom, že významní aktéri slovenského verejného života by mali byť v ochrane klímy aktívnejší. Sem spadajú priemyselné podniky, firmy, Ministerstvo životného prostredia, vláda i politici. Väčšiu angažovanosť v presadzovaní ochrany klímy očakávajú aj voliči prakticky všetkých strán ako je OĽANO, SaS, SME Rodina, Hlas – sociálna demokracia, KDH, Za ľudí a Progresívne Slovensko. U ostatných strán si aktívnejší prístup svojich politkov praje viac ako 40% oslovených. 

Ktoré opatrenia na ochranu klímy podporuje slovenská verejnosť najviac?  

Viac ako 75 % obyvateľov súhlasí s tým, aby sa ekonomicky podporovali obnoviteľné zdroje energie, vytvárali prírodné prvky zadržiavajúce vodu v krajine (napr. živé ploty, medze na poliach, mokrade), ekonomicky podporovalo zatepľovanie budov a stavba budov nenáročných na energie a ekonomicky podporovali ekologické postupy v poľnohospodárstve. 

Výskum prináša silný signál pre všetkých, ktorí môžu ovplyvniť informovanosť verejnosti 

Napriek tomu, že zmena klímy v médiách zaujíma 55 % oslovených, čo je mimochodom dvakrát viac ako súkromie celebrít, informovanosť slovenskej verejnosti v otázkach zmeny klímy a jej ochrany zostáva nízka. Napríklad len 23 % vie, že výroba energie z obnoviteľných zdrojov v posledných rokoch výrazne zlacnela, len 18 % vie, že Slovenská republika produkuje v prepočte na jedného obyvateľa viac emisií skleníkových plynov ako Francúzsko, Taliansko, Španielsko alebo Veľká Británia. Fakt, že diera v ozónovej vrstve neprispieva ku zmene klímy pozná iba 10 % oslovených.  

„Celkovo nám tento unikátny výskum potvrdil, že ľudia vnímajú klimatickú zmenu ako veľmi vážny problém, na ktorého riešenie bude potrebná veľká transformácia spoločnosti, ale iba s podmienkou dôrazu na sociálnu spravodlivosť. Omnoho viac sa očakáva od vlády, firiem, podnikov, politikov, ale aj médií a inštitúcií, pretože ľudia majú prevažne negatívne očakávania budúcnosti. Očakávajú od vlády a ďalších aktérov ťah na dlhodobé riešenia nielen klimatických, ale aj sociálnych a ekonomických výziev spoločnosti.“  dodáva Lukáš Osvald, z organizácie Človek v ohrození.  

Kompletnú základnú správu nájdete na webe: https://institut2050.sk/vyskum-slovenska-klima-2022  

Pre viac informácií o výskume Slovenská klíma 2022, alebo v prípade, že máte otázky, napíšte na email lukas.osvald@clovekvohrozeni.sk.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie