Prejsť na hlávný obsah
07 dec 2021
V kategóriach

Skutočný darček pomohol vdovám a starkým v Libanone. Na Vianoce môžete darovať Teplo domova, Udržateľný svet či Humanitárny balíček

Aj tento rok môžete na Vianoce darovať originálny Skutočný darček, ktorý po celý rok pomáha ľuďom v núdzi. V novembri podal pomocnú ruku napríklad dôchodcom a osamelým vdovám v Libanone, ktorých čaká ťažká zima. Skutočný darček im pomôže prečkať ju v teple.

Pani Fawzia podstupuje drahú liečbu rakoviny. Dvaja synovia jej zahynuli počas vojenského konfliktu, tretí prišiel po úraze s elektrinou o ruku. Vďaka Skutočnému darčeku Teplo domova má dnes pani Fawzia teplé deky a jej dom je izolovaný proti dažďu. Pred najväčšou zimou je tak uchránená.

Veľmi pekne vám ďakujem a pamätajte, že každému, kto pomôže ľuďom v núdzi sa to niekoľkonásobne vráti

Pani Fawzia z Libanonu

Skutočný darček Teplo domova starkým a opusteným vdovám v Libanone pomohol s izoláciou domov, do ktorých zatekala voda, s opravami okien aj s teplými dekami. Jedným zo starkých bol aj pán Khodar, ktorý spával na zemi na balkóne.

Aby mohol nadchádzajúce chladnejšie obdobie prežiť dôstojne, zaobstarali sme mu posteľ a teplé prikrývky. Jemu a jeho rodine sme poskytli aj priamu finančnú pomoc, aby si mohli zabezpečiť základné potraviny pred príchodom zimy. Okno na balkóne sme prekryli ochrannou fóliou proti dažďu. V byte sme tiež nainštalovali európske WC a opravili sprchu.

Mnoho Libanončanov kvôli zhoršujúcej sa ekonomickej situácii nemá prístup k zdravotnej starostlivosti či k potravinám. Pracovných príležitostí je nedostatok, v krajine pretrváva ekonomická a palivová kríza, výpadky elektrickej energie sú na dennom poriadku. V zimnom období často prší a veľa domov je v zlom stave. Ľudia si nevedia dovoliť ich opravu, mnohí sa v posledných rokoch prepadli pod hranicu chudoby. Väčšina libanonských dôchodcov navyše nedostáva dôchodok. Sú tak odkázaní na svoje deti a vnúčatá.


Tento rok pribúda hneď niekoľko nových darčekov

Skutočné darčeky pomáhajú počas celého roka doma aj v zahraničí. V roku 2021 pomohli napríklad rodinám z vylúčených komunít na Slovensku alebo chudobným rodinám v Ugande a Keni, ktoré majú deti so zdravotným znevýhodnením. Zabezpečili tiež dôležité rozvojové a vzdelávacie pomôcky pre moldavské deti so špeciálnymi potrebami.

Skutočné darčeky sa delia do štyroch kategórií. Každý si môže vybrať, v ktorej oblasti by najradšej pomohol, či už je to vzdelanie, obživa, zdravie alebo pomoc na Slovensku. Tento rok prinášame nové darčeky, ktorými reagujeme na aktuálne potreby.

Jednou z noviniek je aj darček Humanitárny balíček, ktorý zachraňuje životy. Tornádo na Morave nás tento rok všetkých šokovalo svojou bezprostrednou blízkosťou. Naši susedia z minúty na minútu stratili strechu nad hlavou a potrebovali rýchlu pomoc. Tým, ktorým sa podarilo zachrániť si životy, chýbali základné životné potreby ako jedlo, dočasná strecha nad hlavou, či zdravotný materiál. Tento rok sme sa preto rozhodli pre nový Skutočný darček – Humanitárny balíček, ktorý v prípade nečakanej humanitárnej katastrofy ľuďom po celom svete pomôže zvládnuť najťažšie chvíle.


Okrem Humanitárneho balíčka pribudli medzi novými darčekmi aj Šanca na vzdelanie, Veľký človek alebo Udržateľný svet. Udržateľné správanie nie je privilégiom bohatých krajín. My preto chceme naše aktivity v zahraničí robiť čo najviac v súlade so životným prostredím. Od sadenia mangrovníkov, cez opatrenia na zadržiavanie vody a efektívne spracovanie odpadu, až po piecky na varenie, ktoré sú šetrné k prírodným zdrojom.

Spolu ponúkame až 24 Skutočných darčekov, ktoré možno darovať napríklad pod vianočný stromček. Skutočný darček dokáže rozosmiať, potešiť a zároveň je obrovskou pomocou pre stovky ľudí. Veľmi sa preto tešíme, že túto myšlienku opäť podporili aj známe osobnosti ako Táňa Pauhofová, Sajfa s manželkou Veronikou Ostrihoňovou, komik Fero Joke a iní.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet