Prejsť na hlávný obsah
15 dec 2020

Skutočný darček pomohol seniorom na Ukrajine. Na Vianoce môžete darovať aj teplo domova, či ženskú silu

Aj tento rok prinášame možnosť darovať na Vianoce originálny Skutočný darček, ktorý po celý rok pomáha ľuďom v núdzi. Na konci novembra pomohol napríklad seniorom na Ukrajine, ktorí žijú v ťažkých podmienkach priamo na bojovej línii.

Na východe Ukrajiny v dedine Piesky, cez ktorú prechádza bojová línia, žijú seniori, ktorí počas vojny nemohli alebo kvôli traume ani nechceli opustiť svoje domovy. „Život je tu nepredstaviteľne ťažký, dodnes sa tu strieľa, nie je tu žiadny obchod, ani akékoľvek služby,“ opisuje Veronika Filipek, koordinátorka humanitárnej pomoci.

Na Ukrajine sme za posledný rok pomáhali v rôznych oblastiach – od opravy rozstrieľaných domov, cez zabezpečenie tečúcej vody do domovov pre seniorov a nemocníc až po opateru osamelých starých ľudí. Vďaka Skutočným darčekom sme však mohli ísť za hranice dlhodobých projektov a pomôcť obyvateľom dedín Novhorodske a Piesky s tým, čo urgentne potrebovali.

„Skutočný darček nám umožnil nakúpiť teplé oblečenie, obuv, deky, či posteľné prádlo, o ktoré nás starkí požiadali,“ vysvetľuje Veronika. Pomoc pritom reagovala na potreby jednotlivých obyvateľov. „Pre 82-ročnú Sofiu Antonovnu z Pieskov sme napríklad kúpili aj chladničku, pretože tá jej bola vo veľmi zlom stave a prehrýzol sa do nej potkan,“ dopĺňa Filipek.

Dedina Piesky sa nachádza priamo na bojovej línii. Seniori tu žijú vo veľmi chudobných podmienkach a vojna ich hlboko traumatizovala. Mnohí prišli o svojich blízkych, či dokonca o vlastné deti. O staršieho syna prišla aj pani Sofia, ktorá sa napriek vysokému veku stará o druhého syna so zdravotným postihnutím. „Povedz tým ľuďom, ktorí nám pomohli, aby žili do 100 rokov. Aby u vás bolo všetko dobré a nebolo u vás takej biedy ako u nás!“ odkázala darcom Sofia.

Tento rok pribúda hneď niekoľko nových darčekov

Skutočné darčeky pomáhajú počas celého roka doma aj v zahraničí. V roku 2020 pomohli napríklad aj rodinám z vylúčených komunít na Slovensku, obetiam zemetrasenia v Albánsku, deťom z chudobných rodín v Libanone, farmárom v Keni, či obetiam explózie v Bejrúte.

Skutočné darčeky sa delia do štyroch kategórií. Každý si môže vybrať, v ktorej oblasti by najradšej pomohol, či už je to vzdelanie, obživa, zdravie alebo pomoc na Slovensku. Človek v ohrození tiež tento rok prináša nové darčeky, ktorými reaguje na aktuálne potreby.

Jednou z noviniek je aj darček Čisté ruky. „Tento rok sa opäť ukázalo aké zásadné sú hygiena a prístup k vode. Počas celého roka sme distribuovali hygienické balíčky do chudobných rodín a riešili prístup k tečúcej vode. Rozhodli sme sa preto pridať darček, ktorý ľuďom umožní podporiť tento spôsob ochrany zdravia,“ vysvetľuje koordinátorka komunikácie Frederika Halászová.

Okrem Čistých rúk nájdu záujemcovia medzi novými darčekmi aj Teleport, Teplo domova, Ženskú silu, či Cestu do práce. „Každý z týchto darčekov reaguje na potreby, ktoré v komunitách vidíme,“ ozrejmuje Frederika. „Teplo domova nám napríklad umožní pomôcť ľuďom, ktorí sú ohrození zimou, zatiaľ čo cez Ženskú silu chceme podporiť dievčatá a ženy, aby rozvinuli svoj potenciál a uchopili budúcnosť do vlastných rúk.“

Človek v ohrození spolu ponúka 21 Skutočných darčekov, ktoré možno darovať napríklad pod vianočný stromček. „Skutočný darček dokáže rozosmiať, potešiť a zároveň je obrovskou pomocou pre stovky ľudí. Veľmi sa preto tešíme, že túto myšlienku opäť podporili aj známe osobnosti ako Táňa Pauhofová, Juraj Kemka, Michal Sabo a iní,“ uzatvára Frederika. 

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie