Prejsť na hlávný obsah
31 máj 2018

Škola v irackej Bawize pre 1600 detí už funguje v plnej prevádzke

Myšlienka celého irackého projektu bola pomôcť miestnym deťom, vrátiť sa naspäť do školských ľavíc. Tieto deti do školy niekoľko rokov kvôli vojne nechodili. Budovy škôl sú často zničené po bombardovaní, okolie je zamínované, v školách nefunguje elektrina a netečie voda.

Dobrou správou však bolo, že miestnym ľuďom záleží na vzdelávaní. Keď minulé leto prebehol zápis žiakov, až na mieste sme zistili, že záujem rodičov posielať deti znovu do školy je obrovský. Kým sme v „našich“ školách očakávali 650 žiakov, na zápis ich prišlo viac ako 1000! Človek v ohrození následne spustil kampaň na darovacom portáli Startlab. Vďaka našim skvelým podporovateľom sme vyzbierali potrebnú sumu 5000 eur na postavenie novej triedy v Iraku. Takto to vyzeralo v priebehu stavby a už si môžete pozrieť aj ako to vyzerá hotové:

Momentálne už v irackej Bawize škola funguje: má 17 tried, učí v nej 45 učiteľov a navštevuje ju 1 600 detí (900 chlapcov a 700 dievčat). Aj keď podmienky sú v nej skromnejšie a tesnejšie ako v tých slovenských, stále platí „škola základ života“:) Ako to v škole vyzerá, si môžete pozrieť aj na tomto videu.

Viac o tom, ako sme pomohli v ďalších irackých komunitách, nájdete aj v rozhovore s našou humanitárnou pracovníčkou Michaelou Guldánovou: Iracké deti si zaslúžia prostredie, kde môžu bezpečne vyrastať a byť deťmi. V ňom Vám prinášame aj ďalšie sprostredkované poďakovanie: „Domáci ocenili, že nejaký Človek v ohrození prináša zo Slovenska a Čiech prostriedky, aby pomohol vzdelávaniu v Iraku. Niekoľko ráz mi povedali, aby som doma poďakovala, aby naše československé rodiny boh ochraňoval.“

Darcom ďakujeme!

Vďaka darcom zo Slovenska môžu školáci aj učitelia žiť lepší a dôstojnejší život. Pravidelná podpora darcov je pre nás veľmi dôležitá z hľadiska plánovania dlhodobých aktivít. Ak by ste chceli podporiť podobné projekty pravidelnými darmi, môžete sa stať našim podporovateľom. DARUJTE tu.

Pre viac informácií nás môžete kedykoľvek kontaktovať na kristina.jedina@clovekvohrozeni.sk.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie