Prejsť na hlávný obsah
07 mar 2013

Sklady na ovocie a zeleninu už čakajú na novú úrodu

V mestách Hisa-i-Dowam Koistan a Charikar v afganských provinciách Kapisa a Parwan sme dokončili výstavbu dvoch chladiacich skladov.

Sklady poslúžia až 200 roľníkom, ktorí si v nich budú môcť uložiť 50 ton plodín na celý rok. Postarajú sa tak o potraviny až pre 3000 obyvateľov.
DSC00678
Chladiace sklady zabránia rýchlej skaze potravín a miestne komunity ich budú môcť konzumovať a kupovať počas celého roka čerstvé. Navyše v prípade prírodnej katastrofy miestni využijú sklady na distribúciu štátnych potravinových rezerv pre 10 000 osôb pochádzajúcich z nízkopríjmových rodín.

Do zeme zapustené sklady nepotrebujú žiadne chladiace zariadenie. Náš terénny pracovník Mário Straka ich naprojektoval tak, aby využívali pasívnu ventiláciu, ktorá zabezpečuje prirodzenú cirkuláciu vzduchu. To umožní, aby plodiny ostali suché a čerstvé počas celého roka.

Počas stavby skladov, ktorá trvala 5 mesiacov, získalo prácu 32 lokálnych ľudí.
Vďaka ušetreným prostriedkom sme  zakúpili aj dve dodávky, ktoré zabezpečia prepravu plodín z polí do skladov a na miestne trhy.

Miestni farmári sú už pripravení na odborné vyškolenie o správnom uskladňovaní svojich plodín.


Z prostriedkov Ministerstva zahraničných vecí ČR projekt realizovala Charita Česká republika v spolupráci s OZ Človek v ohrození (ČVO) a lokálnym partnerom, afganskou mimovládnou organizáciou Afghan Women Resource Center (AWRC).

Pracovníci Človeka v ohrození zaisťovali pravidelný monitoring projektových prác, odborné konzultácie pre AWRC a logisticky zabezpečovali monitorovacie cesty Charity ČR.

Ak sa Vám páčia naše aktivity, môžete nás finančne podporiť

{phocagallery view=category|categoryid=30|limitstart=0|limitcount=0}

 

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet