Prejsť na hlávný obsah
29 nov 2016
V kategóriach

Zničený sarkofág v Černobyle zakryli novou oceľovou kupolou

Dnes dokončili umiestnenie kovovej kopule cez havarovaný štvrtý černobyľský reaktor. Ide o dôležitý, ale nie posledný krok príbehu najhoršej jadrovej havárie v histórii jadrovej energetiky. 

Účel tejto 1.5 miliardovej konštrukcie je zakryť sarkofág, ktorý je v kritickom stave a vytvoriť tak podmienky pre začatie prác na konečnom a bezpečnom vyradení reaktoru. Je potrebné rozobrať nestabilné časti sarkofágu a zvyšky zničeného reaktoru.

Tento proces si vyžaduje zatiaľ chýbajúcu infraštruktúru, napríklad je potrebná infraštruktúra na rozobratie konštrukcie a prepravu rádioaktívneho odpadu, systém na prepravu technológie, ďalšie medzisklady odpadu, atď. Nič z toho aktuálne nie je zabezpečené a preto je predčasné hovoriť o tom, že “černobyľský problém“ je vyriešený.

IMG_2022

Európska banka pre obnovu a rozvoj spolu s ďalšími medzinárodnými donormi financujú výstavbu tejto konštrukcie, ale zatiaľ nie je jasné odkiaľ Ukrajina vezme nemalé prostriedky na jej pravidelnú údržbu. Ukrajinský jadrový priemysel neprispieva na proces vyraďovania černobyľských reaktorov. A čo je rovnako dôležité, štátna firma Energoatom, ktorá stále prevádzkuje 15 jadrových reaktorov na Ukrajine, neposkytuje dostatok prostriedkov do fondu na ich bezpečné vyradenie.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie