Keňa
Rozvojová spolupráca
Dodnes sa v Keni venujeme rozvoju drobného podnikania a zdrojov obživy, podpore poľnohospodárstva a potravinovej bezpečnosti, ako aj ochrane prírody a racionálnemu využívaniu prírodných zdrojov. Počas nášho doterajšieho pôsobenia v Keni sme prispievali k spomaľovaniu odlesňovania, k znižovaniu rizika, ktoré hrozí pri pôdnej erózii alebo sezónnych záplavách. Spolu s miestnymi obyvateľmi sme obnovovali lesné aj vodné zdroje, znižovali sme každodennú spotrebu dreva využívaním úsporných piecok, alternatívnych spôsobov obživy ako chov oviec, kôz a včelárstva.
Vďaka darkyniam a darcom Skutočného darčeka sme v okrese Kilifi mohli do rodín rozdať až 215 kôz.
Ľudia v komunitách vedia chovom kôz zabezpečiť živobytie členom svojej komunity a uvedomujú si, že osoh zo živej a zdravej kozy je dlhodobý. Správnym chovom sa stádo kozičiek rozrastie o ďalšie mláďatá a čoraz viac členov komunity bude mať prístup k mlieku a neskôr k dodatočným príjmom z predaja kôz na trhu. Z ušetrených peňazí si tak budú môcť zabezpečiť ďalšie potreby, napríklad vzdeávanie. Pre rodiny sme preto zorganizovali školenie, ako sa čo najlepšie starať o svoju kozu, aby priniesla čo najväčší osoh.
Vďaka financiám zo Skutočného darčeka sme vytvorili v Keni farmu s kapacitou 200 sliepok. Farma okrem chovu sliepok slúžila aj ako tréningové centrum v oblasti starostlivosti o domáce zvieratá a obživu. Súčasťou počiatočnej podpory farmárok a farmárov bol aj materiál na výstavbu kurínov, krmivo pre zvieratá a veterinárna starostlivosť. Slepačia farma tiež pripravila dobré podmienky pre ďalšie zapojenie sa do spolupráce malých farmárok a farmárov, vďaka čomu sa mohli so svojimi produktmi dostať priamo na trh a zvýšiť tak príjmy z vlastnej produkcie.
Človek v ohrození podporuje rozvoj včelárstva, pretože nazbieraný med je pre miestnych ľudí zdravým doplnkom stravy a hlavným zdrojom príjmov. Včely tiež pomáhajú okolitej prírode ako opeľovače a ochrana. Záliv Mida je súčasťou UNESCO biosférickej rezervácie s cennými mangrovníkmi, ktoré musíme chrániť. V rámci našich aktivít sme 237 ľudí vybavili úľmi, odchytovými boxami a nástrojmi na zber medu. Okrem toho sme 137 ľuďom poskytli školenia na získanie včelárskych zručností.
Náš aktuálny projekt Skleník, ktorý realizujeme v okrese Kilifi v Keni má pozitívny dopad na skupinu približne 300 ľudí. Ako vravia jeho účastníčky, skleníky nie sú len stavby, sú to záchranné laná, ktoré im umožňujú položiť na stôl výživné jedlo aj našetriť financie na školné pre deti.