Prejsť na hlávný obsah

Albánsko

Rozvojová spolupráca

Región Tropoja, ktorý sa nachádza na severe Albánska, je najchudobnejším regiónom v krajine. Nezamestnanosť tu dosahuje až 79%. Napriek tomu, že v Albánsku sa pomaly rozvíja turizmus, chýba ucelený plán rozvoja turizmu a miestni sa obávajú, že návštevníci im zničia prírodu a kultúrne dedičstvo.

V regióne je mnoho problémov: chudoba, izolácia, ktorá vyúsťuje v nedostatok nových nápadov a inovácií, rozvojové plány, ktoré boli vytvorené bez ohľadu na miestny kontext a majú negatívny vplyv na životné prostredie a pasívnosť miestnych obyvateľov, ktorí majú pocit, že nemajú žiaden vplyv na budúcnosť ich regiónu.

V Albánsku preto podporujeme tieto miestne rurálne komunity, aby sa podieľali na rozhodovaní o ich regiónoch a prevzali budúcnosť svojich domovov do vlastných rúk. Podporujeme tu tiež možnosti obyvateľov na získanie živobytia, ktoré bude dlhodobo udržateľné, nebude škodiť životnému prostrediu a bude prospievať rozvoju celého regiónu. Podporujeme tiež komunity v hľadaní rôznych možností využitia prírody, ktoré jej nebudú ubližovať.

Spolu s ďalšími štyrmi partnerskými vyšehradskými organizáciami sme spojili sily, aby sme obyvateľov albánskeho regiónu Tropoja podporili v tom, aby vo svojom regióne presadzovali rozvoj, ktorý zabezpečí dobré a bezpečné prostredie pre všetkých obyvateľov. Robíme tak cez odovzdávanie skúseností, expertízy, nových námetov, inovácií a úspešných príkladov z iných krajín.

Viac informácií o projekte nájdete TU.

Projekt je financovaný z prostriedkov Visegrand fund.

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet