Prejsť na hlávný obsah
20 mar 2007
V kategóriach

Protestný list Fidelovi Castrovi (2003)

V marci 2003 sme spolu s Nadáciou Pontis iniciovali otvorený list adresovaný Fidelovi Castrovi, kde 20 známych osobností slovenského verejného a občianskeho života vyjadrilo protest a rozhorčenie nad marcovým uväznením 75 disidentov, ktorým kubánske súdy udelili mimoriadne vysoké tresty.

Text listu:

 

Prezident Fidel Castro Ruz,

Úrad prezidenta Kubánskej republiky,

Havana,

Kuba

Pán prezident Castro,

sme rozhorčení poslednými represiami proti politickým odporcom Vášho režimu. Pred niekoľkými týždňami Vaše súdy poslali do väzenia 75 disidentov, viacerých na vyše dvadsaťročné tresty. Takéto tresty u nás dostávajú tí najhorší vrahovia. Na Kube ich dostali mierumilovní spisovatelia, intelektuáli a novinári – všetko statoční a odvážni občania, ktorí si zaslúžia vážnosť a úctu všetkých Kubáncov, pretože sú svedomím národa. Majú a budú mať širokú medzinárodnú podporu, ku ktorej sa aj my hrdo pripájame.

Aj u nás si pamätáme časy, keď odplatou za šírenie myšlienok slobody a demokracie boli obvinenia zo zrady a komunistické žaláre. Ani mnohonásobné perzekúcie však u nás nedokázali zastaviť túžbu ľudí po skutočnej slobode. Pevne veríme, že tomu tak bude aj na Kube.

Sme presvedčení, že posledné represie Vašej vlády ešte viac izolujú Kubu v rámci medzinárodného spoločenstva a znemožňujú ďalší rozvoj vzájomných vzťahov medzi našimi národmi.

Pán prezident, každého z týchto 75 disidentov považujeme za Vášho osobného politického väzňa. Zároveň Vás vyzývame na ich okamžité prepustenie.

S úctou,

Pavol Hrušovský, Michal Kováč, František Mikloško,László Nagy, Martin Bútora, Zora Bútorová, Boris Farkaš, Miroslav Kusý, Egon Gál, Anton Srholec, Jan Sucháň, Daniel Pastirčák, Šarlota Pufflerová, Boris Strečanský, Juraj Johanides, Alexander Duleba, Pavel Vilikovský, Dušan Kováč, Ján Langoš, Eugen Gindl.

 

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie