Prejsť na hlávný obsah
27 mar 2019
V kategóriach

Privítali sme na Slovensku skupinu ľudí, ktorí chcú na Kubu priniesť slobodu

V marci sme na Slovensko pozvali skupinu kubánskych aktivistiek a aktivistov, aby získali nové skúsenosti a znalosti, ktoré im pomôžu v boji za demokraciu na Kube. Počas jedného týždňa sa stretli s odborníkmi, novinármi, aj študentmi a navzájom sa obohatili novými informáciami a kontaktmi.

Kuba je napriek čiastočnej zmene s príchodom Raúla Castra ešte stále veľmi ďaleko od slobodného režimu, v ktorom môžu obyvatelia bez obáv vyjadriť svoje myšlienky a názory. Človek v ohrození preto na Kube monitoruje dodržiavanie ľudských práv a posilňuje občiansku spoločnosť. Podporujeme aktivistov, učiteľov, novinárov aj farmárov, ale aj rodiny politických väzňov.

Okrem množstva iných aktivít dodávame knihy nezávislým knižniciam, ako aj expertné materiály o slovenskej transformácii nezávislým intelektuálom. Práve informácie a vedomosti sú totiž posilnením ľudí a predpokladom pre zmenu zmýšľania.

Pre tieto dôvody tiež pozývame na Slovensko vybraných aktivistov a aktivistky, aby mohli z prvej ruky spoznať fungovanie demokracie. Cieľom je tiež diskutovať s ľuďmi, ktorí ich môžu posilniť v ich snahách zaviesť na Kube slobodu zmýšľania a slova.

Každá nová informácia vie byť užitočná

Skupina troch novináriek, novinára a troch akademikov sa na Slovensku stretla s ľuďmi z rôznych oblastí. Absolvovali tiež tréningy a podnetné diskusie.

Experti z KickResume vytrénovali skupinu Kubániek a Kubáncov v trendoch online a offline bezpečnosti. Kvôli svojej práci častokrát zažívajú hackerské útoky a niekedy trpia aj policajnými raziami. Učili sa preto ako bezpečne uchovávať svoje informácie v online aj offline prostredí.

tréning Kubánci
Jeden z tréningov návštevníkov učil ako analyzovať problémy v ich komunite a účinne ich riešiť.

Skupina absolvovala aj workshop o tom, ako lepšie komunikovať o svojich aktivitách so širším publikom. Učili sa ako ich vnímajú ich spoluobčania na základe toho, či sa hlásia alebo nehlásia k demokratickým hodnotám a ako to môže podporiť alebo uškodiť ich projektom.

Študenti a profesori diskutovali o možnostiach mobility pre mladých Kubáncov, ktorí chcú získať pracovného alebo študijné skúsenosti v zahraničí. Zabezpečili sme tiež tréning pre všetkých aktivistov, ktorý ich naučil, ako pripraviť analýzu problémov, pochopiť čo komunita potrebuje a ako spoločne s komunitou zrealizovať čo najúčinnejšiu intervenciu.

Chceme sa naučiť, ako funguje demokracia

„Na Kube nie je nebezpečné sa združovať,“ povedala Lien Estrada, vyštudovaná teologička a feministická novinárka zároveň slovenským žurnalistom na jednom zo stretnutí. „Je to veľmi nebezpečné!“

Časť skupiny, ktorá navštívila Slovensko sa stretla so slovenskými novinármi, aby im poskytli svedectvo o dianí na Kube, ale aby sa zároveň aj naučili niečo nové. So žurnalistami zdieľali svoje skúsenosti, pýtali sa na ich prácu a porovnávali stav na Kube s komunistickým Československom.

„Chceme sa od vás naučiť, ako fungujú demokratické médiá a žurnalistika, pretože aj vaša krajina zažila komunizmus, a dostala sa z neho do demokracie,“ vysvetlila jedna z troch aktivistických novináriek prítomným.

Medzi najčastejšie otázky Kubániek a Kubáncov patrilo práve to, aký bol prechod Slovenska na demokratický režim. Zaujímalo ich aké lekcie a pozitívne príklady by z tejto skúsenosti mohli pomôcť Kube.

Sloboda nie je štandardom

Pre našu súčasnú spoločnosť sa demokracia zdá byť nemenným štandardom, no len jednu generáciu dozadu sme aj my žili v neslobode a strachu. Chceme preto zdieľať naše skúsenosti s ľuďmi, ktorí práve dnes žijú v pre nás už nepredstaviteľných podmienkach.

Veríme, že podporou miestnych obyvateľov a komunít, môže dôjsť k zmene. Pomaly, krok po kroku, ale s rešpektovaním potenciálu a sily miestnych ľudí. Návšteva skupiny Kubániek a Kubáncov bola lekciou aj pre nás.

Ak vás zaujíma, ako vyzerá život na Kube, prečítajte si rozhovory, v ktorých novinárka Iris Mariňo García a novinár Juan Miguel Fernández Capote približujú situáciu v ich krajine:

Denník SME: http://bit.ly/Kuba-dennik-SME

Časopis .týždeň: http://bit.ly/Kuba-tyzden

Denník Postoj: http://bit.ly/Kuba-Postoj

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet