Prejsť na hlávný obsah
08 dec 2023

Pozývame vás na kávu do Sveržova

Raz mesačne sa naše komunitné centrum premieňa na Kávičkáreň. Šikovné mladé dievčatá z miestnej komunity sa menia na čašníčky, prijímajú objednávky hostí a servírujú im rôzne teplé nápoje a sladké pochutiny.

Marcela, Dominika, Nina a Adela. Štrnásťročné žiačky ôsmeho ročníka sú v improvizovanej kuchynke ako doma. Zapínajú kávovar, chystajú šálky, tácky, zvŕtajú sa okolo zákazníčok. Do centra sa postupne zbiehajú zväčša ženy, a to nielen z miestnej komunity, ale aj obyvateľky Sveržova, členky miestneho klubu dôchodcov. Kávičkáren má dvere otvorené pre kažého.

Pýtam sa dievčat, čo je podľa nich na povolaní čašníčky najťažšie? Svorne sa zhodnú, že prísť k zákazníkovi či zákazníčke a zistiť, čo si dá. Všetky sú totiž plaché a chvíľu im trvalo, kým sa osmelili a naučili sa so zákazníkmi komunikovať. Ale práve o to tu ide. V komunitnom centre chcú, aby dievčatá získali túto zručnosť. Veď čo ak niekedy v budúcnosti budú brigádovať či pracovať ako ozajstné čašníčky?

Dievčatá by po skončení základnej školy chceli ísť študovať za predavačky v rámci duálneho vzdelávania do Prešova. To prebieha tak, že týždeň sa učia v škole a týždeň praxujú. Do Kávičkárne prichádzajú ďalšie zákazníčky a ony sa im teda idú venovať. Do debaty sa medzičasom zapájajú dve dámy z miestneho Klubu dôchodcov a rozprávajú s nadšením o tom, aké rôzne aktivity sa v komunitnom centre pravidelne konajú a ako tam možno vidieť inklúziu v praxi.

Tu sa robia úžasné veci po celý rok. My sem chodíme nielen do Kávičkárne, ale aj ku kaderníčke, ktorú sem volajú z času na čas, prípadne pred Vianocami vyrábame adventné vence. To sa tu vtedy stretne doslova celá dedina. Sme veľmi vďační, že tu máme toto Komunitné centrum.

obyvateľky Sveržova

Ďalšia zo zákazníčok robila vo Sveržove 35 rokov učiteľku v materskej škole a porovnáva situáciu vtedy a dnes. Veľa sa vraj zmenilo k lepšiemu. Pochvaľuje miestnu komunitu, ktorá je podľa jej slov slušná, ľudia sa zdravia, dá sa s nimi pozhovárať a to, že ich v centre vedú aj k duchovným veciam, im prospieva. Ak sa organizuje nejaký výlet či zájazd, idú všetci ovyvatelia, ktorí majú záujem. Komunity sa teda takto pekne a prirodzene prepájajú a nikto s tým nemá problém.

Dievčatá s vedúcou centra Jarkou.

Je to vzácne, že nám to tu spolu tak dobre funguje, lebo nie všade je to tak. Viem to porovnať s inými obcami, kde rómsku komunitu nepodporujú a tie vzťahy sú tam úplne iné. A preto aj vieme vo Sveržove oceniť ešte o to viac, ako efektívne tu s našimi Rómami pracujú. Jarke aj všetkým zamestnancom z komunitného centra by sme dali ocenenie.

obyvateľka Sveržova

Kávy sú pomaly dopité, zákusky dojedené, dievčatá umývajú riad a Kávičkareň čoskoro zatvára svoje dvere. Obyvateľky sa poberajú na odchod a celé osadenstvo je očividne spokojné, že má za sebou opäť raz jedno príjemné popoludnie.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie