Prejsť na hlávný obsah
18 mar 2014

Postavili sme inštitút odborného vzdelávania

V meste Čarikar v provincii Parwan sme postavili inštitút vyššieho vzdelávania, ktorý poskytuje ročné odborné kurzy poľnohospodárstva pre chlapcov a dvojročné odborné kurzy manažmentu a žurnalistiky pre dievčatá.

Každý rok získa 200 mladých mužov poľnohospodárske zručnosti, ktoré budú môcť využiť na vlastnej pôde a nebudú musieť odchádzať za neistou prácou do veľkomesta. Každé dva roky sa 100 dievčat bude mať možnosť zamestnať v administratíve a miestnych médiách.

Institut-Afg3 Institut-Afg4

Inštitút je ukážkovou budovou pre ekologické stavby v provincii Parwan

V budove sme použili zelené technológie. Zaškolili sme robotníkov a miestne stavebné firmy. Získali tak skúsenosti s prácou s izoláciami, solárnymi panelmi, oknami s dvojitými sklami a pripájaním čističky odpadových vôd, ktorú darovala nemecká mimovládna organizácia BORDA.

V budove sme znížili prevádzkové náklady na kúrenie najmenej o 50 %. Budova sa stala až o 70 % menej závislou na dodávke elektrickej energie. Miestnym komunitám sme predviedli jednoduché ekologicky šetrné technológie s ľahko dostupných materiálov, ktoré môžu využiť aj na vlastných domoch. Vytvorili sme pre nich jednoduché tréningové materiály.

60 miestnych terénnych pracovníkov poskytuje informácie o výhodách zelených technológií medzi viac než 600 ľuďmi v komunitách.

Institut-Afg2 Institut-Afg1 1 

Obyvateľ mesta Čarikar:
“Tu bývajú tuhé zimy. Spotrebujeme veľa paliva v zime a potom sa v meste nedá dýchať od spalín. Je to drahé kúrenie a deti bývajú v zime často choré. Myslím, že takto ušetríme a deti sa budú môcť učiť celý rok.”

Stavbu inštitútu sme zrealizovali vďaka finančnej podpore SlovakAid a súkromným darcom na Slovensku

Zelené technológie na inštitúte sme mohli zaviesť vďaka finančnej pomoci Veľvyslanectva Spolkovej republiky Nemecko v Kábule

Projekt sme realizovali v spolupráci s organizáciami Groupe Énergies Renouvelables, Environnement et Solidarités (GERES), Bremen Overseas Research & Development Association (BORDA), Afghan Women Resource Center (AWRC)

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie