Prejsť na hlávný obsah
01 dec 2023

Posielame humanitárnu pomoc do Gazy

Človek v ohrození ako prvá slovenská organizácia posiela humanitárnu pomoc civilnému obyvateľstvu do Gazy. Nadviazali sme spoluprácu s egyptskou partnerskou organizáciou, vďaka ktorej do Gazy prepravíme potravinovú pomoc v hodnote 30 000 eur.

Foto TASR

Výber partnerskej organizáciesme nechceli podceniť. Dôležité pre nás bolo najmä to, že organizácia Misr El Kheir tam reálne poskytuje pomoc dlhodobo a spolupracuje nielen s Egyptským a Palestínskym polmesiacom, ale aj s medzinárodne rešpektovanými organizáciami ako Lekármi bez hraníc a agentúry OSN. „Po spoločných rokovaniach sme sa dohodli, že prvá časť našej humanitárnej pomoci bude obsahovať čisto potravinovú pomoc. Konkrétne položky ešte upresňujeme, ale väčšinou sa posielajú potraviny, ktoré už sa nemusia ďalej pripravovať a tepelne spracovávať, keďže ľudia často nemajú prístup k plynu, elektrine.  (konzervy, keksy…) Suma ktorú sme na pomoc vyčlenili, dokáže takmer presne naplniť jeden celý kamión potravinovej pomoci. Ide o 21 ton,“ hovorí Marián Cehelník.

Výzvy sú náročné

Zorganizovať doručenie humanitárnej pomoci do Gazy je pomerne veľká výzva. Na to, aby pomoc úspešne dorazila tam, kam má, musí spĺňať prísne kritériá, napríklad kombinovanie rôznych druhov tovaru na jednej palete je zakázané, každá položka musí byť samostatne zabalená, materiál nesmie byť označený logom organizácie atď.

Foto TASR

„Niekedy zdanlivé maličkosti komplikujú odoslanie pomoci. Vieme o prípade, kedy sa posielala zdravotnícka pomoc, ale boli v nej kovové predmety, ako invalidné vozíky a stojany na infúzie, tak to odmietli. Nedalo sa doručiť ani stany, lebo aj tie majú oceľové tyčky, nič z toho teda do Gazy nepustli. Ten proces je ozaj komplikovaný. Na to, aby sme mohli pracovať v Egypte, potrebujeme aj rôzne povolenia ministerstiev a inštitúcií a to je niečo, čo celý proces tiež výrazne spomaľuje,“ vraví Marián Cehelník.

Kto sa dostane do Gazy?

Všetky kamióny s humanitárnou pomocou sa nakladajú v Káhire a posielajú do Rafahu, kde sa vyložia podľa potrieb na mieste. Do Gazy sa momentálne absolútne nikto zvonka nedostane.

Krízový koordinátor ČvO Marián Cehelník v našom sklade.

„Bezpečnostné opatrenia sú skutočne veľmi prísne,“ hovorí Marián Cehelník. „Jediní, kto vstupujú do Gazy, okrem izraelskej armády, sú šoféri kamiónov, ktorí tam vozia pomoc. Pravidlá sú nastavené tak, že musia byť vo vozidle sami, nesmú mať žiadny telefón, fotoaparát, záznamové zariadenie. Šofér s vozidlom prejde skenermi, ktoré presvietia celý kamión. Skenery sú dva – egyptský aj izraelský. Následne vozidlo prejde do Gazy. Tam je katarská logistická základňa, kde sa tovar vyloží, šofér sa otočí a ide naspäť. Humanitárnu pomoc si prevezme Palestínsky červený polmesiac a distribuuje ju podľa potrieb ďalej. Logistická základňa je pod správou UNRWA – Agentúra Spojených národov pre pomoc palestínskym utečencom na Blízkom východe.

Chorí a ranení majú výnimky

„Do Gazy sa nedostane nikto a z Gazy von presúvajú len vážne chorých a ranených, naozaj len urgentné prípady a nie je ich veľa. Pacient vraj môže mať doprovod dvoch členov rodiny. Pacienti s doprovodom ostávajú na Sinaji, kde postavili poľnú nemocnicu a vyčlenili tam dve budovy na ubytovanie pre príbuzných, ale už teraz je ich vraj toľko, že bývajú v stanoch.“

Ak by predsa len niekto iný do Gazy šiel, všeobecné opatrenia sú takéto: Každý musí byť výrazne označený, v označenom vozidle, nesmie mu chýbať helma, vesta a najmä  – musí to mať dohodnuté vopred s oboma stranami konfliktu. Oni si musia byť istí, že ste tretia neutrálna strana, ktorá pomáha a vzťahuje sa na ňu medzinárodné právo.

Marián Cehelník

Chceme pomáhať dlhodoba

Potreba humanitárnej pomoci v Gaze niekoľko násobne prevyšuje to, koľko sa jej do oblasti dokáže dostať. 30 000 eur je z našej strany prvá suma, za ktorú naša partnerská organizácia v Egypte doručí potravinovú pomoc. Otvorili sme aj kampaň (https://clovekvohrozeni.sk/humanitarna-pomoc-gaza/), cez ktorú vie ľuďom v Gaze pomôcť ktokoľvek. Za získané prostriedky budeme navyšovať objem pomoci zo Slovenska.

Okrem verejnej zbierky sa chceme uchádzať aj o výzvy, pokiaľ budú vyhlásené rôznymi medzinárodnými nadáciami a organizáciami. Vnímame, že potreby pomoci sú tam obrovské a že nezmiznú zo dňa na deň a my máme záujem pomáhať dlhodobo. Konkrétny druh pomoci bude závisieť aj od toho, ako sa bude vyvíjať situácia. Ak sa tam časom budeme vedieť dostať, radi by sme smerovali zdroje na dlhodobejšie aktivity.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet