Prejsť na hlávný obsah
21 mar 2007

Pomoc pre Libanon (2006)

Situácia v južnom Libanone

Po uzavretí prímeria medzi Libanonom a Izraelom sa združenie rozhodlo presunúť svoju pomoc do južného Libanonu. Väčšina utečencov sa už vrátila domov. Niektorí prišli o svoje domy (asi 15 000 domov bolo zničených), ktoré boli zničené alebo poškodené a museli si nájsť náhradné bývanie. Približne 3 000 ľudí muselo zostať v dočasných prístreškoch v jednotlivých oblastiach Libanonu. Mnohým chýbala pitná voda, jedlo, základné hygienické potreby a kuchynské nástroje. Najviac postihnuté boli deti, ktoré zažili traumatizujúce zážitky, s ktorými sa nevedia vyrovnať. Značne poškodená bola infraštruktúra, najmä cesty (630), mosty (77), obchodné budovy a továrne (900), vodárne, elektrárne… Niektoré dediny boli výrazne zdemolované. Veľkým problémom je nevybuchnutá munícia, ktorá je roztrúsená po celom regióne a bezprostredne ohrozuje ľudí, ktorí nemajú istotu, kde sa môžu bezpečne pohybovať. Podľa analytikov škody na infraštruktúre krajiny predstavujú niečo medzi 3 a 15 miliardami amerických dolárov.

 

Ako sme pomohli:

– nákup a distribúcia generátora pre dedinu Aadchit, ktorý umožnila elektrifikáciu asi 50 domov

– nákup a distribúcia 1000-litrových plastových nádrží na zber vody pre 50 domov v dedine Rabb et Talatine, 50 pre dedinu Taibe, 20 pre dedinu Hoola, 50 pre dedinu Aadchit

– nákup a distribúcia 100 potravinových balíkov pre dedinu Tebaa

– financovanie kresliacich potrieb na výtvarný workshop pre 200 detí pre 4 víkendové tábory v dedinách Marajayun a Arab Salim

– financovanie 10 víkendových táborov pre 100 detí od 4 do 11 rokov v dedine Deir Quanoun Al Naher, kde bolo zničených 40% domov (transport dobrovoľníkov z Bejrútu, kresliace potreby a iné materiálne vybavenie, občerstvenie pre deti)

– slovenskí dobrovoľníci sa tiež zapojili do hier s deťmi

Deti boli traumatizované z vojnového konfliktu, ktorý zažili po prvý krát. Psychológovia a animátori z Bejrútu v rámci psychosociálnej práce s nimi robili rôzne ďalšie výtvarné, dramatické, športové aktivity na prekonanie traumy.

 

Ďakujeme za pomoc:

– MZV SR za príspevok v sume 1 milión Sk, vyčlenených vládou SR z rozpočtovej rezervy

– darcom na zbierku SOS Blízky východ

– na vyslanie humanitárnych pracovníkov združenie vyčlenilo finančné prostriedky z Fondu 2% z dane

 

Ďalšie informácie:

Články humanitárnych pracovníkov zo Sýrie a z Libanonu v internetovom časopise Monitor

 

Fotogaléria:

 

Humanitárna pracovníčka s libanonskými ženami v Sýrii
Registrácia libanonských utečencov v Sýrii
Distribúcia nádrží na vodu
Práca s libanonskými deťmi
Zničené budovy v Libanone
Zničené mesto

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet