Prejsť na hlávný obsah
09 mar 2007

Pomoc pre Aceh po cunami (2005-2007)

Okrem Srí Lanky pomáhalo združenie obetiam cunami aj v Indonézii. Pôsobenie zahraničných humanitárnych pracovníkov v konfliktnej provincii Aceh bolo z dlhodobého hľadiska neisté (tri roky pred tsunami bolo v provincii Aceh platné stanné právo a zakázaný vstup cudzincom). Aj z tohto dôvodu sa združenie rozhodlo realizovať projekty prostredníctvom dôveryhodného lokálneho partnera. Zamerali sme sa na stavbu domov, neskôr na stavbu lodí a poskytovanie mikropôžičiek ženám.

Projekt v hodnote cca. 1,5 mil. Sk sa realizoval prostredníctvom miestnej organizácie INSIST a bol zameraný na výstavbu domov. Projekt sa realizoval v dedine Meunasah Blang, provincia Aceh, Sumatra, v ktorej bolo postavených celkovo 12 nových domov. Nové domy majú rozmer 36 m2, dve izby, obývaciu miestnosť, kuchyňu a toaletu. Konštrukčný materiál boli tehly a drevo. Stavebné práce, ktoré sa mohli v plnom rozsahu rozbehnúť až po podpísaní prímeria medzi rebelmi a indonézskou vládou, sa začali v septembri 2005 a boli ukončené v januári 2006. Situáciu v stavebnom priemysle komplikovalo aj monopolné postavenie indonézskej armády, čo sa týka dodávok stavebného materiálu a problémy pri získavaní stavebného povolenia v oblastiach, ktoré boli predmetom konfliktu medzi rebelskými skupinami a armádou.

Rozhodli sme sa podporiť aj aktivity zamerané na zlepšenie sociálno-ekonomickej situácie obyvateľov postihnutých oblastí, keďže nedostatok pracovných príležitostí sme videli ako problém, ktorému sa ostatné zahraničné organizácie venujú pri obnove provincie v menšej miere.

Podporili sme program školení v oblasti podnikania a poskytnutie mikropôžičiek 61 vidieckym ženám v dedine Mon Ikeun. Tieto ženy sa rozhodli podnikať v oblasti poskytovania služieb (krajčírske dielne, stánok s občerstvením, malé reštaurácie) alebo predaja tovaru. Program realizovala miestna organizácia Matahari vo výške 750.000 Sk.

V dedine Lama Muda sme financovali výstavbu 25 veľkých rybárskych lodí a 27 člnov sanpanov. Všetky rodiny obdržali 10 kusov hydiny pre domáci chov. Program realizovala miestna organizácia Gardamadina vo výške 2,25 mil. Sk.

 

Ďalšie informácie:

Článok v časopise Monitor

 

Fotogaléria:

 

Stavba nových rybárskych člnov

 

Nové rybárske člny

 

Jeden z novopostavených domov

 

Pracovníčka ČvO na ceste po Acehu

 

Humanitárna pomoc

Pomáhame v krízových oblastiach sveta.

Zabezpečujeme akútne potreby obyvateľov v dôsledku humanitárnej katastrofy doma a vo svete.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie