Prejsť na hlávný obsah
03 dec 2022

Počuli ste už o jedinečnom moldavskom regióne Gagauzia, kde spolunažíva niekoľko národností? Skutočný darček tam pomôže vo vzdelávaní!

Autonómna územná jednotka Gagauzia je špecifický región na juhu Moldavskej republiky, ktorý obývajú ľudia rôznych národností, kultúry a jazyka, napríklad Gagauzovia, Bulhari, Moldavci, Rusi, Ukrajinci a Rómovia. Preto sa región líši od ostatných častí Moldavska. Oblasť je navyše „posiata“ len vidieckymi lokalitami s malým počtom obyvateľov.

Kolegyňa Snejana z Pro-Europa pri odovzdávaní vybavenia

Skutočný darček pomôže piatim školám v tomto vidieckom regióne

Zatiaľ čo naše školy sú vybavené najnovšími digitálnymi pomôckami a projektor, či interaktívna tabuľa je povinnou jazdou takmer v každom vzdelávacom zariadení, v Moldavsku si často vidiecke školy nemôžu dovoliť kúpiť vybavenie, ako je tlačiareň či skener. Deti tak nemajú možnosť pripravovať sa v adekvátnych moderných podmienkach. 

Riaditeľka školy v Joltai preberá tlačiareň
Odbaľovanie vybavenia

Aj keď je pravdou, že mnohé mestské školy v Moldavsku už  moderné vybavenie majú, na vidiecke základné školy, už financie neostávajú. Vďaka darcom a darkyniam Skutočného darčeka sa podarí v regióne Gagauzia vyriešiť niektoré problémy v piatich vidieckych školách, ktoré majú najhoršie vybavenie.   

V obci Joltai, sa vďaka Skutočnému darčeku už študenti a študentky tešia z nových tlačiarni a skenerov

Moldavská obec Joltai, sa nachádza v regióne Gagauzia. Miestnemu gymnáziu so 400 študentmi a študentkami sme vďaka financiám od našich verných prispievateľov a prispievateliek, ktorí darovali na Skutočný darček ŠKOLSKÉ POMÔCKY, odovzdali nové skenery a tlačiarne. Na nich si budú môcť tlačiť materiály na vyučovanie žiaci, žiačky ale aj pedagogický personál.

Video z odovzdávania

„Myslíme si, že je to veľmi dôležitý krok pre našu školu, keďže si pripravujeme rôzne pracovné listy a projekty a teraz si ich môžeme vytlačiť a prezentovať! Chceli by sme vám poďakovať za všetkých študentov a študentky školy, ďakujeme veľmi pekne, že ste nám poskytli takéto vybavenie!“

žiačky školy

Škola sa nachádza v typickej veľkej budove ešte z čias socializmu. Tretie poschodie sa už dlhšie nepoužíva, ostalo bez využitia. Vyžadovalo by si renováciu, ale aj tak nie je dostatok študentov, aby sa poschodie zaplnilo a využilo. Učitelia, učiteľky, študenti a študentky sa o okolie školy starajú, prostredie v jej okolí je čisté a zelené. V minulosti už boli škole poskytnuté finančné prostriedky od našich kolegov a kolegýň z iných neziskových organizácií na opravu toaliet a výmenu okien.

Časť odovzdaného vybavenia
Škola v obci Joltai

Škola má tiež problém s nedostatkom pedagogického personálu, nevedia zohnať učiteľov a učiteľky, a preto musia niektoré predmety vyučovať menej kompetentní. Chýbajú najmä učitelia a učiteľky biológie a informatiky.

Najčastejšími mimoškolskými aktivitami žiakov a žiačok školy sú volejbal alebo tradičné gagauzské folklórne tance. Každoročne chodia vystupovať so súborom na zahraničné súťaže. Učitelia a učiteľky oceňujú, že sa mladým ľuďom páči folklórne umenie a že ho budú odovzdávať ďalej. Majú však problém s kúpou nových pekných krojov na súťaže, pretože sú drahé.

V Moldavsku v regióne Gaugazska pôsobíme už dlhšie a podporujeme miestne samosprávy a regionálne médiá. Len prednedávnom sa nám v spolupráci so Slovak Aid a Pro-Europa podarilo otvoriť vynovené klientske centrum na úrade v meste Basarabeasca.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Globálne vzdelávanie

Jeden svet