Prejsť na hlávný obsah
28 mar 2017
V kategóriach

Opäť nás navštívili kubánski aktivisti

Španielčina sa v marci rozliehala našimi chodbami viac ako inokedy. Na týždňovú študijnú návštevu k nám totiž prišla štvorica kubánskych aktivistov, ktorí sa dlhodobo venujú témam demokracie na Kube. Človek v ohrození pozýva predstaviteľov nezávislej kubánskej občianskej spoločnosti na Slovensko každý rok.

„Kuba prechádza pomalými zmenami a my veríme, že občianska spoločnosť z „ostrova slobody“, ako o svojej krajine jej obyvatelia sami vravia, na Slovensku načerpáva mnoho inšpirácií. Zároveň sa môže poučiť z našich chýb,“ vysvetľuje koordinátorka študijnej cesty Alexandra Kubizniaková s tým, že Kubánci tiež vidia, kam sa naša krajina od pádu komunistického režimu posunula.

Tento rok k nám do Bratislavy prileteli kubánski právnici zo združenia advokátov Asociación Jurídica Cubana (AJD). Mali možnosť sa stretnúť so zástupcami Centra právnej pomoci i s VIA IURIS. Pripravili sme pre nich semináre, počas ktorých mohli načerpať nové informácie z oblasti trestného a ústavného práva a dozvedeli sa viac aj o práve občanov zhromažďovať sa. O rozvoji občianskej spoločnosti zas hovorili so splnomocnencom pre tretí sektor Martinom Giertlom. Absolvovali i workshop o prechode Slovenska od komunizmu k demokracii či o tom, ako funguje projektový manažment v neziskovej organizácii.

„Študijné cesty sú teda o výmene skúseností. Aj mnohí naši slovenskí lektori pritom oceňujú, že takto majú možnosť získať aktuálne informácie o situácii na ostrove priamo od obyvateľov Kuby, ktorí už dlhší čas bojujú za zmeny k lepšiemu,“ dodáva Alexandra.

AJC vznikla v roku 2008 a jej lídrom je Wilfredo Vallín Almeida, ktorý sa tiež študijnej návštevy zúčastnil. Asociácia sa snaží pomôcť ľuďom s ich právnymi záležitosťami, či už sa týkajú ich majetku alebo politických represií. Združenie tiež v niekoľkých kubánskych regiónoch bezplatne poskytuje právne poradenstvo. Okrem toho sa prostredníctvom kurzov či prezentácií snaží o zvýšenie právnej gramotnosti kubánskeho obyvateľstva.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie