Prejsť na hlávný obsah
27 okt 2016
V kategóriach

Odzvonilo štátnej podpore pre znečisťujúcu uhoľnú elektráreň v Čiernej Hore?

Včera preniklo na verejnosť, že projekt hnedouhoľnej elektrárne Pljevlja 2 v Čiernej Hore, kde SES Tlmače plánujú dodávať kotol, nebude mať podporu Českej exportnej banky. Stalo sa tak ani nie mesiac po podpísaní kontraktu medzi investorom a hlavným dodávateľom Škodou Praha (CEZ). Podľa dobre informovaných zdrojov by totiž projekt bol „ekonomickou samovraždou“. Projekt pre negatívne dopady na klímu od januára nebude možné podporiť štátnymi financiami. V hre bola aj štátna Eximbanka SR, ktorá mala zaisťovať slovenský podiel.

Mimovládne organizácie, zastúpené na Slovensku Človekom v ohrození a CEE Bankwatch Network, opakovane upozorňovali na ekonomické aj ekologické riziká tohto projektu: „Dlhodobo upozorňujeme, že tento projekt je problémom ako ekologicky, tak ekonomicky. Očakávame, že slovenská Eximbanka, ktorá zvažovala podporu projektu, bude nasledovať českých partnerov a nebude sa na projekte žiadnou formou podieľať,“ povedala Dana Mareková, kampanierka Človeka v ohrození.

Exportéri už dlhšie rokovali o podpore projektu za 324,5 miliónov EUR so syndikátom bánk pod vedením Českej exportnej banky s poistením Exportnej garančnej a poisťovacej spoločnosti EGAP a Eximbanky SR. Vývozcom pritom ide o čas, nakoľko exportné financovanie tohto typu uhoľných elektrární od budúceho roku zakazujú v rámci klimatických opatrení OECD pravidlá.  

Čiernohorská Pljevlja sa nachádza v uzavretom údolí a má ďalšie zdroje znečistenia. Projekt by tak vystavil miestnych obyvateľov ešte väčšiemu znečisteniu, pritom už teraz tu lekári indikujú vyšší výskyt nádorových ochorení mozgu a pľúc.

„Tento projekt je klimaticky deštruktívny hazard s verejnými prostriedkami a so zdravím ľudí. Očakávame, že slovenské inštitúcie podporujúce export situáciu vyhodnotia rovnako, ako ich českí kolegovia,“ dodáva Mareková.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie