Prejsť na hlávný obsah
26 jan 2015

Nový rok v Keni

Január v Keni prichádza nielen s prianím do nového roku, ale aj s obdobím sucha. Aktívny život sa ako keby zastavil a zmenil sa skôr na túžbu ukryť sa pred lúčmi slnka. V takomto počasí je celkom ťažké rozmýšľať a pracovať, veď predsa to, po čom túžite, je vyvaliť sa do tieňa, a možno dať si nejaký studený drink. A to platí aj pre školy v okolí Nakuru, v meste kde prebývam už skoro dva mesiace. Je horúco a na študentoch vidieť, že v takomto počasí sa im nové informácie do hlavy tlačia ťažko (rovnako ako naši študenti sa zas vyhovárajú na zimu a vianočné prejedenie sa). Taktiež januárový protest učiteľov a neústretová vláda na chvíľu zamrazila prísun nových študentov, a tým študujúcim zas zastavila vyučovanie.
obr 2
Pálivé slnko a sucho, neprospieva ani študentom, ani záhradám. A kým si niektorí možno užívajú lenivé januárové dni, záhrady poctivo čakajú na zavlažovanie a obdobie dažďov. Som tu ako dobrovoľníčka na projekte Človeka v ohrození a ich kenského partnera NECOFA (Network for Ecofarming in Africa). Avšak teraz, už ako priama účastníčka, obdobie sucha po prvý raz vnímam inými očami. Nevidím to už ako Európan, ktorý si usadený pred televízorom povzdychne, že to tam asi musí byť celkom ťažké. Teraz na vlastné oči vidím, aké je to žiť v krajine, kde voda nie je samozrejmosťou.
obr 3
Niektoré záhrady si na vodu teda budú musieť počkať. Avšak aj napriek suchu je projekt na niektorých miestach stále v plnom prúde. Odbornému učilišťu v Cheptuech sa vďaka vyššej nadmorskej výške (2800 m.n.m) podarilo udržať zelenú záhradu. Cheptuech je iba jednou zo 7 škôl v projekte, ktoré som v poslednom čase navštívila, no stále ostáva najlepšou. Stojí za tým odhodlanie študentov, patrónov a aj manažmentu školy. Nový rok sa iba začal, no študenti už poctivo pracujú, či už v záhrade alebo v učebniach. Ich demonštračná záhrada vyzerá rovnako ako počas dažďovej sezóny, ich dobytok je pekne vykŕmený a ich králiky sa tiež majú dobre a veselo si hopkajú v ohrade. Patrónka projektu vyzdvihuje tímovú prácu študentov. Ona, študenti aj ich manažér pracujú ako tím. Majú motiváciu, podporu od komunity a vedenia školy, a na ich práci je to vidieť.
obr 1
Nový rok prináša veľa výziev, možností, a niekedy aj nových problémov. Keňa a jej obyvatelia ale radšej žijú v prítomnosti. Ak majú dobré podmienky vedia ich využiť. Ak nie, robia, čo sa v danom momente dá a dúfajú, že počasie (a niekedy aj politici) sa po čase umúdria a pôjdu im v ústrety. A na dobré výsledky, či už v záhrade alebo v živote si vedia počkať.

Projekt „Zvyšovanie potravinovej bezpečnosti malých farmárov prostredníctvom šírenia praktických poznatkov odbornými učilišťami v kraji Nakuru“ a dobrovoľnícky pobyt Vladany Hrivnákovej je financovaný z prostriedkov SlovakAid.
logo

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie