Kuba
Ľudské práva
V období rokov 2003 až 2010 sme sa intenzívne angažovali v oblasti ľudských práv na Kube, kde sme sa zamerali najmä na pomoc politickým väzňom, ich rodinám, ako aj na podporu demokratickej opozície a nezávislých intelektuálov. Naša činnosť zahŕňala rôzne formy podpory, od finančnej pomoci, cez distribúciu vzdelávacích materiálov, až po organizovanie verejných podujatí na Slovensku, ktoré upozorňovali na situáciu na Kube.
Začali sme v roku 2003, keď sme v spolupráci s Nadáciou Pontis vyhlásili verejnú zbierku na pomoc rodinám kubánskych politických väzňov, ktorá pokračovala až do roku 2010. Počas tohto obdobia sa nám podarilo vyzbierať vyše 880 000 Sk (29 210,65 EUR), ktoré sme rozdelili medzi viac ako 30 rodín väzňov. Podporu sme poskytovali prostredníctvom programu adopcií, do ktorého sa zapojili aj slovenskí politici, firmy a jednotlivci. Od roku 2005 sme začali systematicky distribuovať túto pomoc priamo na Kube prostredníctvom našich pracovníkov, ktorí zároveň monitorovali stav politických väzňov a situáciu rodín.
Naša spolupráca s demokratickou opozíciou a nezávislými intelektuálmi na Kube bola ďalším pilierom našich aktivít. V rokoch 2005 až 2007 sme organizovali návštevy slovenských odborníkov na Kube, kde odovzdávali svoje skúsenosti a pomáhali kubánskym partnerom pripravovať sa na budúcu transformáciu krajiny. V spolupráci s kubánskymi odborníkmi sme tiež vypracovávali návrhy reforiem v oblastiach vzdelávania a ekonomiky, ktoré sme publikovali v bilingválnych vydaniach a distribuovali na Kube.
V oblasti vzdelávania sme od roku 2007 podporovali nezávislé vzdelávacie centrá a knižnice na Kube, kde sme distribuovali vzdelávacie materiály zamerané na rozvoj kritického myslenia a občianskeho povedomia. Príručka „Debatné krúžky“, ktorú sme vytvorili, sa stala významným nástrojom pre kubánskych nezávislých učiteľov. Tento projekt sme neskôr rozšírili o ďalšie príručky zamerané na etickú výchovu a organizovanie debatných spolkov.
Na Slovensku sme pravidelne organizovali podujatia na zvýšenie povedomia o situácii na Kube. Každoročne sme si pripomínali výročie masového zatýkania kubánskych disidentov z roku 2003, organizovali pochody solidarity a premietania filmov spojené s diskusiami na školách. V roku 2008 sme zorganizovali Pochod solidarity v Bratislave, na ktorom sa zúčastnil aj bývalý kubánsky politický väzeň Osvaldo Alfonso Valdés.
Naša práca na Kube mala výrazný dopad nielen na samotných kubánskych disidentov a ich rodiny, ale aj na slovenskú verejnosť, ktorá sa prostredníctvom našich aktivít viac angažovala v podpore ľudských práv. Naša dlhoročná spolupráca s kubánskymi partnermi, nezávislými učiteľmi a demokratickou opozíciou, ako aj naša snaha zvyšovať povedomie o situácii na Kube na Slovensku, predstavovali kľúčové príspevky k boju za slobodu a demokraciu na tomto ostrove.