Prejsť na hlávný obsah
04 mar 2022

Ľudia, ktorí utekajú pred vojnou na Ukrajine, potrebujú aj psychologickú podporu

Združenie zamerané na psychologické poradenstvo IPčko sa spojilo s Človekom v ohrození a v rámci spolupráce poskytuje krízovú intervenciu ľuďom, ktorí na hraniciach čakajú a presúvajú sa ďalej. Riaditeľ IPčka Marek Madro prezradill, že v dohľadnej dobe spúšťa združenie vďaka Človeku v ohrození aj krízovú linku pomoci v ukrajinskom jazyku. Tam budú k dispozícii profesionáli pre všetkých ľudí, ktorí hovoria po ukrajinsky a budú potrebovať pomoc. 

Ďalšou úlohou združenia je pomáhať odľahčiť stav ľudí, ktorí prichádzajú. „Skúsenosti sú také, že sem prichádzajú ľudia, z ktorých po prechode cez hranice opadne akútny, obrovský stres,“ vysvetľuje Marek Madro. Ten telo rôznym spôsobom komunikuje. Ľudia potom potrebujú stabilizáciu a odborným spôsobom pocítiť, že už je dobre a že môže byť už len lepšie.

Foto: Jana Gombošová

Tím odborníkov je k dispozícií aj humanitárnym pracovníkom 

Ľudia sa zároveň boja o svojich blízkych, ktorí zostali na Ukrajine a prežívajú strach a úzkosť z toho, čo bude ďalej. „Naša úloha je ich podporiť, pomôcť im a využiť naše odborné skúsenosti, aby tým prešli čo najjednoduchšie a najlepšie,“ hovorí Marek. Vo Vyšnom Nemeckom je združenie súčasťou vyhrievaného stanu, kde poskytuje pomoc pre deti a pre dospelých, ktorí  prichádzajú. Tím združenia je k dispozícií aj humanitárnym pracovníkom, ktorí sú na hraniciach. „Veľmi výrazne využívajú našu pomoc, aj ako ventiláciu pocitov ťažkosti a stresu, ktoré tu prežívajú,“ vysvetľuje Marek.

V tejto chvíli je k dispozícií päť psychológov, a to celý deň, až do noci. Fungujú na výjazdovom princípe: na zavolanie dokážu prísť do 15 minút. „Pre predstavu máme v stane vytvorenú takú malú obývačku, kde sa ľudia zastavujú, oslovujú nás. Máme rôzne materiály v ukrajinčine, ako sa stabilizovať a ako si pomôcť, a máme k dispozícií tlmočníkov, ktorí nám pomáhajú poskytovať pomoc,“ upresňuje Marek.

V nasledujúcich dňoch pribudnú psychológovia a psychiatri, ktorí hovoria po ukrajinsky. Pomoc by preto mala byť ešte efektívnejšia a lepšia. 

Deťom sa snažíme prostredníctvom hier a rozprávok dať najavo, že sú v bezpečí

Foto: Jana Gombošová

Združenie sa spojilo s viacerými organizáciami a podarilo sa mu dať dokopy rôzne hry, prostredníctvom ktorých sa snažia čakanie pre deti nejakým spôsobom spríjemniť. „Zároveň sa snažíme uvoľniť stres, vďaka hrám, rozprávkam, atmosfére ktorú vytvárame. Snažíme sa dať deťom najavo, že sú v bezpečí a že čakanie môže byť príjemné. Funguje to veľmi dobre, máme veľa pozitívnej spätnej väzby. Dnes nás prišli podporiť aj ukrajinsky hovoriaci študenti z univerzít z okolia,“ prezradil Marek.

Psychosociálnu podporu pre ľudí, ktorí k nám utekajú pred vojnou na Ukrajine, zabezpečujeme aj v Ubli. Miestny odborný tím Človeka v ohrození by v dohľadnej dobe mali vystriedať tiež profesionáli z IPčka. „Som hrdý na to, že moji kolegovia sa zmobilizovali a pridali kopec dobrovoľníckych hodín, vďaka ktorým pomáhajú na hraniciach. Veľmi si ich nasadenie vážim a pridávajú sa aj ďalší, čo ma teší,“ uzatvára Marek.

Vyhrievaný stan pre matky s deťmi a zázemie pre našich kolegov vo Vyšnom Nemeckom zabezpečila ADRA Slovensko.

Psychosociálnu podporu môže IPčko pre ľudí na úteku pred vojnou poskytovať aj vďaka vašej podpore.

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie