Keď hru zvanú koronavírus hrajú ľudia s oveľa horšími kartami, ako sme dostali my
Koronavírus výrazne ohrozuje mnohé skupiny, ktoré sú ohrozené chudobou, alebo v nej už žijú. Jednou z týchto skupín sú aj rodiny na okraji našej spoločnosti, obyvatelia vylúčených komunít.
Od začiatku krízy spojenej s koronavírusom na Slovensku sledujeme v online aj offline priestore opakovane sa objavujúce nepochopenie ich situácie. Ľudia nerozumejú, prečo sú tieto rodiny ohrozené a prečo potrebujú našu pomoc. Na druhej strane sa tiež objavujú rôzne útoky, predsudky a odsúdenia.
Pre ľudí, ktorí sa nenarodia do prostredia generačnej chudoby, je náročné pochopiť jej zákonitosti a zložitosť. Koronavírus ale vážne ohrozuje všetkých tých, ktorí sú chudobní a nemajú dôstojné životné podmienky.
My na Slovensku intenzívne pracujeme najmä s marginalizovanými rómskymi komunitami. Radi by sme vám aj pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov a Rómiek povedali viac o tom, že táto komunita nie je homogénna a aj v nej žije množstvo rôznych skupín ľudí, s rôznymi životnými podmienkami.
Keď hovoríme o vylúčených komunitách, nehovoríme o rómskej komunite ako takej. Hovoríme o ľuďoch, ktorí žijú na okraji našej spoločnosti, často v chudobe, ktorá sa prenáša z generácie na generáciu. Práve tieto rodiny sú vírusom výrazne ohrozené.
Každá komunita je iná
Na Slovensku žije podľa posledných dostupných informácii viac ako 416-tisíc Rómov:
- približne 80.000 z nich žije integrovane medzi majoritou,
- takmer 128.000 z nich žije koncentrovane v mestách alebo obciach,
- takmer 150.000 žije na okraji miest alebo obcí
- a 58.000 z nich žije vylúčene v osídleniach, ktoré sú od miest a obcí priestorovo vzdialené alebo dokonca oddelené prírodnou alebo umelou bariérou.
Veľmi zjednodušene platí, že čím ďalej sa osídlenie nachádza od obce alebo mesta, tým horšia je kvalita života v ňom.
Rodiny, ktoré nežijú integrovane medzi majoritou, majú často ťažké životné podmienky:
- 57 % domácností nemá dostupnú kanalizáciu,
- 51 % domácností nemá dostupný plyn,
- 23 % domácností nemá dostupný vodovod,
- 3 % domácností nemajú vôbec dostupnú elektrinu.
Napriek tomu, že žijeme v roku 2020, mnohé z týchto rodín žijú v:
- neskolaudovaných drevených domoch (viac ako 1.000 rodín),
- unimobunkách (viac ako 850 rodín),
- chatrčiach (viac ako 5.100 rodín),
- karavanoch alebo maringotkách (viac ako 100 rodín),
- iných neštandardných formách bývania (takmer 250 rodín).
Nie všetci sme dostali rovnaké karty
Ako sme už naznačili na začiatku, chudoba nepostihuje len vylúčené lokality. Na Slovensku je 872 tisíc ľudí (16,3%) ohrozených chudobou a sociálnym vylúčením, pričom až 31,5 % Slovákov a Sloveniek si nemôže dovoliť akékoľvek nečakané výdavky.
Rodiny žijúce vo vylúčených komunitách však majú okrem chudoby ako takej ešte ďalšie prekážky, ktoré ich znevýhodňujú v boji proti koronavírusu:
- rodiny, ktoré žijú na okraji našej spoločnosti sa len veľmi ťažko dostávajú k potrebným informáciám
- nízka vzdelanostná úroveň môže znamenať ťažkosti úplne porozumieť zložitejším informáciám
- komunity sú často fyzicky odrezané od dedín alebo miest
- prístup k internetu je u obyvateľov marginalizovaných rómskych komunít obmedzený
- priestorové vylúčenie znamená sťažený prístup k zdravotnej starostlivosti, ktorý sa odráža v neliečených chronických ochoreniach, ktoré z obyvateľov týchto komunít robia zraniteľnejšiu skupinu
- obmedzený prístup k tečúcej pitnej vode a taktiež tečúcej teplej vode, znamená obmedzené možnosti hygieny
- socio-ekonomické podmienky mnohých rodín nedovoľujú zaobstarať si dezinfekčné alebo ochranné prostriedky, alebo zásoby potravín a hygienických prostriedkov na dlhšiu dobu
- veľmi nízky životný štandard môže spôsobovať problém izolovať sa vo svojich domácnostiach
- život v hustejších osídleniach a v preplnených obydliach často neumožňuje dostatočne sa izolovať
To, čo máme však na Slovensku všetci spoločné, bez ohľadu na uvedené špecifiká, je, že máme obavy zo súčasnej situácie a jej možného vývoja. Máme ale tiež rovnaký cieľ – ochrániť svoje zdravie aj zdravie našich blízkych. Naše možnosti sa však vzhľadom k podmienkam, v ktorých žijeme, zásadne líšia. V aktuálnej „hre“ zvanej koronavírus, mnohí ľudia hrajú s oveľa horšími kartami, ako sme dostali my.
Napriek tomu, že táto hra je krutá a postupne sa učíme jej pravidlá, dáva nám tiež príležitosť vzájomne si pomôcť tak, aby bolo čo najviac výhercov a čo najmenej porazených. A možno je pre nás aj lekciou, aby sme nabudúce rozdávali karty spravodlivejšie. Lebo všetci si zaslúžime, aby bol náš život dôstojnou hrou.
Zdroj údajov: Atlas rómskych komunít 2019