Prejsť na hlávný obsah
29 máj 2023

Katastrofa v Turecku a Sýrii 

Zemetrasenie, ktoré zasiahlo Turecko, Sýriu a okolité štáty si vyžiadalo viac ako 50-tisíc obetí a milióny zranených. Spolu so sesterskou organizáciou Člověk v tísni sme okamžite podnikli kroky k zlepšeniu situácie. Prečítajte si ako humanitárna katastrofa v Turecku a Sýrii spojila ľudí k pomoci.

muž čakajúci na správy týkajúce sa jeho rodiny, zdroj: Člověk v tísni
NA ZAČIATKU BOL CHAOS 

Prvé dni v uliciach, ak neboli zasypané troskami, vládol chaos. Presuny po cestách boli priam nemožné kvôli sutinám, ľudia uväznení v troskách sa len ťažko dostávali von, doprava bola úplne zablokovaná a teploty v noci sa začali blížiť k nule. Náročnú situáciu sa od prvých momentov snažili upokojiť záchranné zložky, preživší, ale aj zamestnanci a zamestnankyne lokálnych organizácií. V Človeku v ohrození sme zareagovali okamžite. Vďaka pravidelným darcom sme z fondu Klubu priateľov vyčlenili na rýchlu pomoc prvých 10 000 eur.

Klub priateľov Človeka v ohrození je dôležitý práve po humanitárnych katastrofách, kedy rýchlosť pomoci rozhoduje o životoch ľudí. 

KAMEŇ PO KAMENI 

Katastrofa v Turecku a Sýrii paralyzovala krajiny na niekoľko dní. Po menšom upokojení situácie nasledovali zabezpečovanie základných potrieb a dodávanie humanitárnej pomoci. Bezprostredne po katastrofe sme darovali 50-tisíc litrov nafty miestnym samosprávam. Slúžili na zásobovanie vozidiel s ťažkou technikou, ktoré pomáhali pri zbavovaní sa veľkých kusov trosiek v Sýrii. V Turecku sme v spolupráci s miestnou administratívou a neziskovými organizáciami distribuovali prikrývky, oblečenie a finančne podporili miestnych partnerov.

POMOC NASLEDUJÚCE DNI 

Na miestach vznikli provizórne tábory, do ktorých sme pravidelne dodávali teplé jedlo, teplé nápoje, distribuovali sme humanitárne balíčky obsahujúce plachty na vytvorenie provizórneho prístrešia či baterky, zabezpečili sme generátory, cisterny s pitnou vodou, ale aj matrace a prikrývky.  

provizórne stanové mestečká, v ktorých preživší dostali humanitárnu pomoc, zdroj: Člověk v tísni

Náš tím rozdal 300 sád zimného oblečenia pre deti i dospelých v dvoch provizórnych prijímacích strediskách v sýrskych mestách Dana a Atareb. Distribuovali sme hotovosť pre zhruba 1200 domácností. Každá rodina dostala 150 dolárov (cca 140 EUR) na nákup základných potravín a hygienických potrieb. Pre najviac postihnutých sme zaistili 1500 balíčkov sušeného jedla vrátane potravinových doplnkov pre dojčatá v hodnote 600-tisíc korún (viac ako 25-tisíc eur). V jedálňach v mestách Jendires a Azaz začíname distribúciu teplej stravy. až 800 porcií denne.

opisuje situáciu piaty deň po kiatastrofe Wail Khazal, vedúci misie Člověka v tísni pre oblasť severozápadnej Sýrie.

Distribúcia nevyhnutnej humanitárnej pomoci neprestávala ani nasledujúce dni, bola však jednoduchšia vďaka ťažkej technike, ktorá odpratala niekoľkotonové trosky z cesty. Ľudia, ktorí stratili strechu nad hlavou, prespávali v autách alebo provizórnych stanových mestečkách. Pre preživších, ktorí chceli pomáhať pri odpratávaní menších trosiek, sme zabezpečili vďaka programu Cash for work dennú výplatu.  

preživší po katastrofe, zdroj: Člověk v tísni
NIEKOĽKO MESIACOV PO KATASTROFE 

Zemetrasenie zasiahlo v severozápadnej Sýrii viac ako 148 miest. Ľudia prišli o domovy a prebývajú v stanových mestách, ktoré sme vytvorili. Každý deň tu ľudia majú bezplatný prístup k pitnej vode či teplému jedlu. Člověk v tísni pravidelne v lokalitách rozdáva prikrývky, hygienické potreby, oblečenie. Ľudia prišli úplne o všetko – o strechu nad hlavou, cennosti, často aj o rodinných príslušníkov – jediné čo im ostalo sú spomienky. Distribúcia základnej humanitárnej pomoci je prvým krokom k tomu, aby sa celé domácnosti mohli znovu postaviť na vlastné nohy.

A TO VŠETKO AJ VĎAKA VÁM 

Ľudia na Slovensku opäť ukázali veľké srdce. Na pomoc obetiam zemetrasenia sme v prvých dňoch vyzbierali viac ako 150-tisíc eur a spoločnými silami táto čiastka vzrástla až na 400-tisíc eur. Veľmi si vážime každú podporu, ktorú preukázali darkyne, darci, ale aj inštitúcie, pretože práve vďaka vám sme mohli pomôcť ľuďom, ktorí sa nečakane ocitli v ťažkej životnej situácii.

ĎAKUJEME. 
Pomoc pre Turecko a Sýriu

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie