Jeden svet na školách (2005, 2007)
Filmy prinášajú nielen informácie, ale predovšetkým pomáhajú získavať pozornosť mladých ľudí, vyvolávajú otázky súvisiace s témou a nútia k hľadaniu odpovede na ne. Projekt tak obracia pozornosť k premýšľaniu o hodnotách otvorenej, tolerantnej a demokratickej spoločnosti, pomáha pri formovaní vlastných názorov a rozširuje sociálne, kultúrne a historické povedomie.
Pedagógom na stredných školách poskytujeme súbor dokumentárnych filmov a metodické príručky na nasledujúce témy, ktoré pripravujú slovenskí odborníci:
– Rómovia
– Xenofóbia a rasizmus
– Rodová rovnosť
– Obchod so ženami
– Problematika drog
– Utečenci a problematika migrácie
Učitelia absolvujú školenia, na ktorých sa pod vedením lektorov oboznámia s problematikou rozvojového vzdelávania a jeho témami, s modernými metódami výučby, s možnosťami ako realizovať projekt na škole a ako ho prepojiť s inými aktivitami . Nadobudnuté vedomosti a zručnosti potom aplikujú na niekoľkých vyučovacích hodinách, kde sa budú premietať filmy. Po premietaní sa otvorí diskusia a bude možnosť realizovať doplnkové aktivity ako napríklad rolové hry, na vyššie spomenuté témy.
Prvý ročník projektu Jeden svet na stredných školách (2005) sa uskutočnil na 128 školách. Témy boli nasledovné: Detské práva, Humanitárna a rozvojová pomoc, HIV/AIDS, Multikulturalizmus a tolerancia voči iným kultúram, Vojnové konflikty, Diktátorské režimy, Globalizácia, Spravodlivý obchod, Miléniové rozvojové ciele a Deti ulice. Spolu sa premietaní a následných diskusii, prípadne i doplnkových aktivít zúčastnilo viac ako 6000 študentov.
Reakcie študentov i pedagógov na projekt boli zväčša vysoko pozitívne. Študenti označili filmy za veľmi podnetné a aktivizujúce. Pedagógovia ocenili vysokú úroveň metodického materiálu, aktuálnosť tém, zlúčenie teórie s praxou a príťažlivú formu projektu. Na niektorých školách študenti uplatnili nadobudnuté skúsenosti a vedomosti na tvorbu malých projektov, písanie referátov či dokonca založenie školského filmového klubu ( evaluácia projektu).
Druhý ročník projektu sa uskutočnil od začiatku septembra 2007 do konca decembra 2007. Metodickú príručku si môžete stiahnnuť tu.(13,2 MB)
Kontaktná osoba: Lukáš Zajac
Projekt je podporený Nadáciou SPP.