Prejsť na hlávný obsah
02 júl 2021

Humanitárni pracovníci Človeka v ohrození pomáhajú na Morave

Po tragédii na Morave sa medzi Slovákmi zdvihla veľká vlna solidarity. Za prvý týždeň prispeli cez Človeka v ohrození na pomoc obetiam nešťastia už cez 95,000 eur. K tejto sume sme pridali ďalších 20,000 eur z humanitárneho fondu Klubu priateľov, do ktorého prispievajú naši pravidelní darcovia.

Na miesto sme po prvotnom zásahu záchranných zložiek vyslali aj našich dvoch humanitárnych pracovníkov. V spolupráci s našou sesterskou organizáciou Člověk v tísni budú mapovať potreby ľudí zasiahnutých tornádom a koordinovať odovzdávanie pomoci. 

Zasiahnutých domácností je vo všetkých tornádom zničených lokalitách odhadom 1200. Toto číslo však v skutočnosti môže byť ešte o niekoľko stoviek vyššie.

Marián Cehelník, koordinátor humanitárnej pomoci Človeka v ohrození v teréne

Tereňáci a tereňáčky sa rozdelili do niekoľkých menších tímov. Člověk v tísni a Človek v ohrození postupne prechádzajú Mikulčice, Lužice a dve časti Hodonína (zvyšné zasiahnuté oblasti majú v teréne na starosti Diakonie ČCE a ADRA). Naši kolegovia postupne obchádzajú každý dom a zisťujú rozsah škôd. Zatiaľ všetky navštívené domy sú bez strechy, horné poschodie celkom chýba, alebo sa búrajú jeho zvyšky.

Lužice

Terénni pracovníci dôkladne spisujú nielen škody, ale aj potreby ľudí, od materiálnej až po psychosociálnu pomoc. Všetky údaje, odhadované škody a fotky zničených obydlí sa nahrávajú do spoločnej databázy deviatich mimovládnych organizácií, nadácií a nadačných fondov, ktoré sa spojili pre pomoc obetiam nešťastia: ADRA, Diakonie ČCE, Donio, Karel Komárek Family Foundation, Nadace Via, Nadace ČEZ, Nadační fond Českého rozhlasu, Nadační fond pomoci Karla Janečka.  

Ako budú rozdelné spoločné dary? 

Organizácie plánujú rozdeliť dary zo spoločného fondu transparentne podľa dohodnutých pravidiel. Chceme, aby sa pomoc dostala do domácností čo najskôr a aby bola spravodlivá. 

3 milióny českých korún sú čerpané už od začiatku katastrofy na nákup materiálov, ktoré ľuďom pomáhajú s odstraňovaním prvotných škôd. 

V priebehu nasledujúceho týždňa bude na základe prebiehajúceho terénneho prieskumu odovzdaných po 150,000 českých korún pre každú z postihnutých domácností, ktorých je odhadom 1200.  Ľudia budú túto prvú čiastku používať hlavne na opravy zničených domov a zaistenie základných potrieb, ktoré ich trápia najviac. V ďalšej fáze bude overované použitie daru a v prípade potreby pomoc aj navýšime tak, aby sa ľudia opäť mohli postaviť na nohy. Zameriame sa najmä na pomoc ľuďom, ktorí majú vzhľadom na svoj zdravotný stav alebo sociálnu situáciu špecifické potreby, ako aj tým, ktorí z rôznych dôvodov prepadli sitom pomoci

Okrem toho Člověk v tísni podpísal zmluvy so starostami postihnutých obcí – Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice, Mikulčice a Pánov. Každá obec dostane 5 miliónov korún na pomoc s obnovou

Pomoc potrebuje aj oblasť Lounsko 

V čase tornáda zasiahla ničivá búrka, takzvaný downbuster, oblasť na severe Moravy – Lounsko. Obce Stebno a Blatná počítali podobné škody ako po tornáde. Zostalo im 13 zničených budov a mnohé ďalšie zostali bez strechy

V oblasti je mnoho seniorov a ľudí, ktorí by opravy bez pomoci nevedeli zorganizovať. Člověk v tísni najal miestnu koordinátorku, ktorá bude s obnovou pomáhať. V prvej vlne odovzdáme pomoc pre najurgentnejšie prípady:   150,000 českých korún pre dvadsaťdva domácností a 50,000 českých korún do dvoch domácností. 

Ďakujeme vám všetkým za podporu a solidaritu, ktorú ste prejavili. Ak chcete byť informovaní o aktuálnej situácii na Morave, sledujte nás na Facebooku alebo Instragrame.  

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie