Prejsť na hlávný obsah
22 mar 2013
V kategóriach

Hitom tohtoročnej Veľkej noci sú ovce

22. marca 2013, Bratislava – Prípravy na Veľkú noc sú v plnom prúde. Slováci si vyzdobujú svoje príbytky symbolmi jari – ovečkami, SAM 1069kuriatkami, či zajacmi. Na tento sviatok sa prichystala aj organizácia Človek v ohrození. Jej absolútnym hitom sú afganské ovce.

Aj keď Afganci v týchto dňoch slávia skôr svoj Nový rok Nowruz a nie Veľkú noc, Človek v ohrození tento sviatok slávi narodením afganských jahniatok.

Ešte v minulom roku vďaka finančnej podpore slovenskej oficiálnej rozvojovej pomoci SlovakAid organizácia rozdelila ovce najchudobnejším rodinám v obci Noarallam. Človek v ohrození naučil rodiny ako chovať tieto hospodárske zvieratá a ako ďalej spracovávať a predávať mlieko a mliečne výrobky.

V týchto dňoch sa darovaným ovciam narodili jahniatka. Miestne ženy už budú môcť naplno využívať poznatky z kurzov. Budú pasterizovať vlastné mlieko, vyrábať jogurty a populárny tradičný kurut. Je to sušený jogurt, podobný sušenému mlieku, ale má tvar guľôčok, ktoré sa zmiešaním s vodou rozpustia a využívajú ako nápoj, alebo prísada do omáčok.

 „Chov oviec a predaj mliečnych produktov pomáha vytvárať pracovné príležitosti najmä pre ženy. Predaj mliečnych výrobkov zabezpečí rodine väčší príjem, jeho konzumácia zas prispieva k zlepšeniu zdravia predovšetkým u detí,“ vysvetľuje Zuzana Fialová z oddelenia humanitárnej a rozvojovej pomoci Človeka v ohrození. Väčšina afganských žien, najmä vo vidieckych oblastiach, nemá prístup k platenému zamestnaniu a vo veľkej miere závisia od svojich manželov. Chov oviec dáva ženám príležitosť zlepšiť ich postavenie a napomôcť rastu domáceho príjmu.

Človek v ohrození do pomoci afganským vidiečanom zapája aj Slovákov. Tí môžu Afgancom cez charitatívny e-shop ČoveČiny venovať ovcu za trvalo zníženú cenu zo 100 na 71 eur. Darovanými ČloveČinami už od 10 Eur mnohí Slováci pomáhajú chudobným nielen v Keni ale aj Afganistane. Pri kúpe akejkoľvek ČloveČiny získajú zaujímavý veľkonočný pozdrav vo forme personalizovaného certifikátu.

Ako nakupovať na charitatívnom e – shope ČloveČiny a z ktorých produktov si môžete vybrať sa dozviete na www.cloveciny.sk

Zdieľaj na:

Naše projekty

Skutočný darček

Festival jeden svet

Globálne vzdelávanie