Globálne rozvojové vzdelávanie na základných školách
Hlavným cieľom projektu Globálne rozvojové vzdelávanie na základných školách je prispieť k zvyšovaniu povedomia laickej a odbornej verejnosti o dôležitosti a zmysluplnosti globálneho rozvojového vzdelávania a poskytovania rozvojovej pomoci na 2. stupni základných škôl, a to prostredníctvom zdrojových metodických materiálov vytvorených za účelom rozvíjania učiteľských kompetencií, ktoré umožnia učiteľom a učiteľkám na druhom stupni základných škôl integrovať témy globálneho vzdelávania do učebných osnov nasledujúcich vyučovacích predmetov: matematika, geografia, občianska náuka a výchova umením (výtvarná výchova, hudobná výchova).
Projekt vznikol na základe inšpirácie ostatnými aktivitami sekcie Globálneho vzdelávania OZ Človek v ohrození, ako aj pod vplyvom aktuálne sa rodiacej stratégie globálneho vzdelávania pre základné a stredné školy, ktorú pripravuje Platforma mimovládnych rozvojových organizácií s finančnou podporou Ministerstva zahraničných vecí SR za účelom začlenenia globálneho vzdelávania ako plnohodnotnej súčasti vzdelávacích programov.
USKUTOČNENÉ PROJEKTOVÉ AKTIVITY v OBDOBÍ 2010 – 2011
- Nábor pracovných skupín
Koncom roka 2010 boli vytvorené 4 pracovné skupiny pre vybrané vyučovacie predmety, do ktorých sme okrem 20 učiteliek a odborníčok na tvorenie metodických materiálov prizvali ako záruku odbornosti obsahovej stránky projektu štvorčlenný tím odborných garantov a garantiek z univerzitného prostredia:
- pre predmet výchova umením – Prof. Erich Mistrík z Pedagogickej fakulty UK v Bratislave
- pre predmet matematika – PaedDr. Iveta Kohanová, PhD. z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave
- pre predmet geografia – RNDr. Mária Nogová, PhD. z Metodicko-pedagogického centra Bratislava
- pre predmet občianska náuka – PhDr. Dáša Vargová, CSc. z Pedagogickej fakulty UK v Bratislave
- Úvodné stretnutie pracovných skupín
Začiatkom roka 2011 (od 7. – 9. januára) sa v Nitre konalo úvodné stretnutie k projektu Globálne rozvojové vzdelávanie na základných školách, ktorého cieľom bolo bližšie oboznámiť 16 učiteliek z celého Slovenska s projektovými cieľmi a stratégiou globálneho rozvojového vzdelávania, a taktiež ich inšpirovať k očakávanej kreatívnej metodickej práci v rámci pracovných skupín. K bohatej obsahovej náplni úvodného seminára prispel metodicko-pedagogickými blokmi pre účely vyškolenia pracovných skupín v tvorbe metodických materiálov aj štvorčlenný tím odborných garantov a garantiek.
PLÁNOVANÉ PROJEKTOVÉ AKTIVITY v OBDOBÍ 2011 – 2012
- Testovanie metodických materiálov
V projekte Globálne rozvojové vzdelávanie na základných školách v období od septembra do novembra 2011 sme testovali návrh metodických materiálov počas pilotných hodín na vybraných základných školách, a ich pripomienkovanie učiteľmi a učiteľkami, žiakmi a žiačkami, ako aj odbornými garantmi a garantkami pracovných skupín.
Testovanie sprostredkovalo autorskému tímu konštruktívne postrehy k obsahovej a formálnej stránke aktivít v prŕučkách. Učitelia a učiteľky uvádzali najmä nedostatok času na obsiahnutie všetkých aktivít počas 45-minútových školských hodín. Ich postrehy sme pri tvorbe príručky zobrali do úvahy.
- Finálna verzia metodických materiálov
Koncom januára 2012 ponúkneme ako výsledný produkt projektu tlačenú konečnú verziu zdrojovej metodickej príručky zohľadňujúcej globálnu dimenziu pre každý zo štyroch vybraných predmetov – matematika, geografia, občianska náuka, výchova umením, a to na obdobie piatich ročníkov – od 5. – 9. ročník ZŠ.
- Konferencia a distribúcia materiálov
Posledná fáza projektu bude zameraná na distribúciu príručiek a disemináciu stratégie globálneho vzdelávania prostredníctvom propagovania výsledkov projektu na záverečnej konferencii, a tiež aj zaškolenia pozvaných učiteľov a učiteliek v práci s novovytvorenými príručkami.
KONTAKTNÁ OSOBA:
Tatiana Cárová
Tel.:02 / 55 42 22 54
E-mail: gv@clovekvohrozeni.sk.
Podprojekt vznikol s finančnou podporou Slovenskej agentúry pre medzinárodnú
rozvojovú spoluprácu.
FOTOGALÉRIA: