Filipínski mierotvorcovia z Butigu
Dva zúrivé konflikty medzi extrémistickymi pro-islámskymi bojvníkmi a filipínskou vládou zanechali v roku 2016 mestečko Butig v troskách. Kvôli intenzite a množstvu útokov miestnej teroristickej skupiny Maute získala provincia Lanao del Sur povesť centra extrémizmu a násilia v krajine. V rokoch 2016 a 2017 patrilo toto mesto medzi 10 najchudobnejších obcí Filipín. Jeho obyvatelia, predovšetkým ženy, deti, starší a zdravotne znevýhodnení ľudia boli nútení opustiť svoje domovy a hľadať bezpečie v susedných mestách.
Misbah Zacaria, miestny organizátor moslimskej mládežníckej organizácie UNYPAD-RANAO, si už ako malý chlapec musel zvyknúť na to, že musí prejsť pešo mnoho kilometrov, aby unikol ozbrojeným stretom v Butigu.
Boli sme svedkami neustáleho násilia priamo pred dverami nášho domu.
Misbah Zacaria
„Volali nás ,viacnásobní vysídlenci´, pretože počas obliehania Butigu sme sa evakuovali najprv do Marawi a po obliehaní Marawi sme sa museli vrátiť nazad do Butigu. Mali sme pocit, že nemáme trvalú adresu, keďže v našej oblasti zúrili boje medzi vládou a povstaleckými skupinami,” hovorí.
Dnes sa už Butig našťastie pomaly zotavuje, a to hlavne vďaka vôli a pracovitosti ľudí, ktorí odtiaľ kedysi utiekli.
Aby zapracoval na svojich organizačných schopnostiach, zapojil se Zacaria do programu pre mierových komunikátorov, ktorý je súčasťou nášho projektu Mládež za vzájomné porozumenie, rešpekt a väčšiu toleranciu (Empowered Youth for Mutual Understanding, Respect and Increased Tolerance). Projekt financuje Európska únia prostredníctvom programu Európský nástroj pre demokraciu a ľudské práva (EIDHR) a realizujeme ho v spolupráci s PIN Philippines, PIN Myanmar a miestnou partnerskou organizáciou Pailig Development Foundation, Inc.
S cieľom šíriť mierové posolstvo medzi tunajšími mladými ľuďmi se Zacaria naučil väčšej vnímavosti voči konfliktom, ale napríklad aj ako osloviť aj ťažko dosiahnuteľné publikum. Spolu s ďalšími mladými ľuďmi sa tiež podieľal na organizácii Butigského hnutia mládeže za mier (BYMP), aby inšpiroval svojich vrstovníkov k aktivitám, ktoré by zabránili ďalšej vlne násilia. Zacariu a ďalších mladých obhajcov zarmucuje fakt, že obyvatelia Butigu si už na časté násilie zvykli. Preto chcú pomôcť zaistit lepšiu budúcnosť pre svoju generáciu. BYMP vedie s ostatnými miestnymi mládežníckymi skupinami spoločné aktivity na podporu mieru. Tieto aktivity posilňujú priateľstvo, budujú vzájomný rešpekt a zvyšujú sebevedomie mladých ľudí. Členovia o tom píšu na sociálnych sieťach, aby inšpirovali ďalších mladých ľudí z vidieckych oblastí k rozvoju vlastných mierotvorných aktivít.
„Pretrvávajúce násilie nás mladých prinútilo vytvoriť organizáciu, ktorá sa stavia proti aktivitám, ktoré narúšajú bezpečie nášho domova,” vraví Zacaria. „BYMP sme založili pre tých, ktorí sú odhodlaní chrániť svoju budúcnosť a zachovať mier.”
Každý, kto sem príde, veľmi oceňuje našu pohostinnosť
Tridsaťročný člen BYMP Alinaid Panolong Macatba je učiteľ, ktorý sa snaží posiniť postavenie mládeže a chcel by Butig predstaviť ako pokojnú turistickú destináciu. „Tí, ktorí tu nikdy neboli, nás majú tendenciu diskriminovať a nešetria stereotypmi,” sťažuje sa. „Mnohí sú presvedčení, že Butig je domovom teroristov a zlých ľudí. Týmto ľuďom by som chcel povedať, že by nás nemali takto odsudzovať. Nikto z nich netuší, čím si Butig prešiel a čo ho možno ešte čaká. Na druhú stranu ale každý, kto sem príde, je príjemne prekvapený aj našou pohostinnsťou.“
Popisuje rôzne turistické miesta, ktoré propaguje, mnohé z nich zatiaľ ešte neobjavené širokovou verejnosťou. Verí, že osvetové kampane môžu slúžiť k hájeniu záujmov mladých ľudí a k propagácii turistických lákadiel, ktoré sa v oblasti nachádzajú.
Dvadsaťpäťročná Asiah Panolong Camar zasa zdôrazňuje dôležitosť komunikácie: „Sociálne médiá sú zásadné, pretože môžu pomôcť zmeniť názory ľudí, ktorí nás odsudzujú a kritizujú. Na sociálnych sieťach dokážeme rýchlo rozpoznať falošné správy.” Camar si všimla, že počas vojny boli mnohí z jej vrstovníkov, ale aj mladších ľudí, nútení prerušiť vzdelávanie. Preto verí, že vďaka BYMP týto bývalí študenti získajú miesto, kde se môžu uplatniť. Okrem vyvracenia mylných predstáv sa hnutie BYMP zapája aj do projektov na posilnenie postavenia mládeže, aby pomohlo mladým ľuďom bez ukončeného vzdelania postaviť se na vlastné nohy.
Kačacia farma
Nedávno se Zacaria spolu s ďalšími členmi BYMP pustil do chovu kačiek. Mnoho obyvateľov mesta, ale častokrát aj turistov, dáva kačaciemu mäsu prednosť pred kuracím, takže projekt má potenciál stať se významným zdrojom príjmu.
Hnutie BYMP má na Filipínách našu podporu. Cieľom je, aby táto iniciatíva poskytla členom organizácie s nedokončeným vzdelaním možnosť získania vlastného zdroja príjmov a pomohla tiež udržať mierové aktivity organizácie.
„Keby som niečo mohol odkázať ľuďom mimo Butig, bolo by to: uvidieť znamená uveriť.
Misbah Zacaria
„O Butigu koluje veľa negatívnych stereotypov, ktoré tvrdia, že je miestom ozbrojených povstaleckých skupín. To nie je pravda. Možno to tak bolo v minulých rokoch, ale teraz je to veľmi pokojné a mierumilovné miesto a je jasne vidieť, že miestni obyvatelia sú odhodlaní mier udržať.“ Zacaria dúfa, že prostredníctvom sociálnych a mainstreamových médií se mu podarí zmeniť toto negatívne vnímanie svojho domova a obraz Butigu v očiach ľudí rehabilitovať. Jeho snom je prispieť k tomu, aby ostatní vnímali Butig ako domov ľudí, ktorí odsudzujú násilie a sú rozhodnutí budovať bezpečnejšiu budúcnosť pre ďalšie generácie.
Autor: PIN Philippines